pro, 25 2023

Základy zubní hygieny

Víte co, přátelé? Existuje jedna taková základní věc, kterou můžeme dělat pro to, aby jsme se vyhnuli nepříjemným zákrokům u zubaře, a to je správná zubní hygiena. A ne, teď nemluvím o tom, když si jen tak přejedete kartáčkem přes zuby, když si vzpomenete. Mluvím o opravdu důkladném čištění zubů, které vyžaduje i trošku toho času a pečlivosti. Přeci jen, pořádně vyčištěné zuby jsou jak pevný základ dobrého zdraví, tak váš jistý štít proti kyretáži – a to je ta „pohodová“ procedura, kdy dentist očistí váš zubní kámen a plak až tam, kde by se žádný z kartáčků nepodíval. A jak na to? No, vezměte si to takto – správně si vyčistit zuby by mělo trvat tak nějaké dvě písničky z rádia. Jemným, ale pevným pohybem, bez nátlaku, který by poškrábal tu naši skvělou sklovinu. A nezapomeňte ani na mezizubní prostory! Tam se rádi schovávají ti malí zubní skřítci, co způsobují problémy.

Pravidelné kontroly u zubaře

Pamatujete na to, jako malí, když vás táta vzal na hřiště a říkal „dohlédni na to, aby sis někde neublížil?“ No a jak to tak bývá, vy jste tedy hlídali, ale nějaký ten šrám jste si občas přece jenom přivodili. S kontrolami u zubaře je to podobné. My se snažíme udržet naše zuby v co nejlepší kondici, ale potřebujeme pravidelně, alespoň dvakrát do roka, zajít k odborníkovi, aby nám řekl, že jsme vše dělali správně, nebo nás právě naopak upozornil na něco, co bychom sami přehlédli. Zubař může zachytit počínající problémy, jako je začínající kaz nebo mírné záněty dříve, než se stanou vážnějšími problémy vyžadujícími kyretáž. Raději tedy té návštěvě u zubaře nevyhýbejte - ušetříte nejen svou peněženku, ale především zbytečné bolesti.

Volba správného zubního kartáčku

Miluji ten moment v obchodě, kdy stojíte před tou nekonečnou stěnou zubních kartáčků a říkáte si: „Jaký asi bude ten pravý?“ No, mám pro vás dobrou zprávu, není to zas tak složité. Klíčem je vybrat si kartáček s měkkými štětinami, které neničí zuby ani dásně. A když už jsme u toho, tenhle kartáček byste měli měnit každé tři měsíce, nebo když si všimnete, že štětiny začínají působit trochu unaveně. A víte, co je na tom nejlepší? Takový nový kartáček může být váš malý dárek sobě samému – trocha toho wellnessu pro vaše zoubky!

Prevence je klíčová

Povím vám něco, co nás v životě vždycky táhne dál: prevence. A ne, nemluvím teď o tom, jak se vyhnout potápění se v práci až po uši. Mluvím o tom, že prevence je klíčová i v péči o zuby. A to začíná už tím, co si dáváme do úst. Cukr? Hezký, ale pro zuby je to jako pozvání na večírek plný kyselin, které se pak rvaly o to, kdo si vezme kus zubu jako suvenýr. Pojďme tedy raději na něco chutného, co našim zubům nese víc radosti, jako jsou například křupavé jablka nebo mrkve, které přirozeně čistí zubní povrch. A další věc: pitný režim. Ano, voda je nejen základ života, ale i čistší vašich zubů. Tak si dejte připomenout, že ta lahvička s vodou by měla být vaším nejlepším parťákem!

Zdravá strava pro zdravé zuby

Nikdy bych nevěřil, že jako malý kluk, co miloval sladkosti, jednou propadnu kouzlu zdravé stravy. Ale co vám budu povídat, zdravé jídlo je pro zuby alfa a omega. Když jíme spoustu cukru a jiných nezdravých maškarnic, naše zuby to odnesou první. Ale pokud se zaměříme na jídla plná vitamínů, minerálů a vlákniny, stávají se naše zuby pevnými jako pevnost a méně náchylnými k utváření zubního plaku, který vede až k potřebě kyretáže. A když už jsme u jídla, tak pozor i na to pití. Kyselé nápoje jako jsou limonády či energetické drinky mohou působit opravdu nefajně na naše zubní skloviny; raději si dejte čistou vodu nebo třeba neperlivý zelený čaj, který má antibakteriální účinky. A zkusme to takto - kdykoliv si dáte něco sladkého, představte si, že vám za každý kousek cukru zubní víla vytrhne jeden zub. Je to sice hororová představa, ale funguje!

Mezizubní hygiena

Jsem si jistý, že kdyby existoval olympijský sport v mezizubní hygieně, mnozí z nás by neměli šanci na medaili. Proč? Protože ten mezizubní prostor je jako zapadlý údolí, kam se často zapomíná vypravit. Ale já vám řeknu přátelé, že právě tam se skrývají nepřátelé vaší ústní dutiny. Pokud nesáhnete po mezizubních kartáčcích nebo dentálnímu svěracím krémům, moc rádi by zubní kamínek a plak tam vybudovali svou základnu. A to už je pak jen malý krůček k potřebě kyretáže. Takže, vybavte se správnými nástroji a pusťte se do toho jako Indiana Jones – jde o dobrodružství s kladným koncem pro vaše zuby.

Nezapomínejte na jazyk a dásně

Povím vám kus příběhu. Jednou mi kamarád řekl: „Kámo, jdu na rande, myslíš, že stačí, když si pořádně vyčistím zuby?“ A já na to: „To jistě, ale co ten tvůj jazyk a dásně?“ A on na to s očima, velkými jak čajové talířky. Ano, přátelé, nejen zuby potřebují naši pozornost. Nezapomínejte na jazyk, který je jakýmsi lákadlem pro bakterie a může být zdrojem nepříjemného dechu. A co se dásní týče, ty potřebují jemnou, ale pevnou péči, aby zůstaly zdravé a nezpůsobily nám potřebu kyretáže kvůli zánětům. Můžete použít speciální škrabku na jazyk a masírovat dásně – ano, zní to možná jako kosmetická procedura, ale věřte mi, že vaše ústa vám to poděkují dlouhověkostí a odolností.

Zubní niti a ostatní pomocníci

Jestli jste už někdy zažili tu radost, když vám po obědě zůstala nějaká ta zbytečnost mezi zuby a vy jste to s úlevou dostali ven, víte, o čem mluvím. Zubní nitě jsou něco jako tajní agenti ústní hygieny – neviditelní, ale nezbytní. Když uvážíme, že mezera mezi zuby je útočištěm pro bakterie, kde se mohou schovávat a kde se kartáček nedostane, použití zubní nitě je prostě nutností. A když už jsme u niti, je tu i další pomocník - ústní vody, které působí jako dezinfekce a osvěžovač k tomu. Asistují tam, kde kartáček a nit nedosáhnou a udržují vaše ústní prostředí v té nejlepší kondici.

Jak si poradit s přecitlivělými zuby

Tak se přeci jenom občas stane, že si hrdě čistíme zuby, ale při kontaktu s ledově studenou limonádou nebo horkým čajem, náš chrup vykřikne: „Au!“ Ano, přátelé, přecitlivělé zuby jsou věc, která může potrápit. Proto je dobré si zuby nejen pečlivě čistit, ale také používat zubní pasty s vysokým obsahem fluoridu a dalšími složkami, které pomáhají zpevňovat sklovinu a chránit nervy v zubech. A pokud se necítíte po tomhle všem dostatečně vybaveni, neváhejte a zamířte za svým zubařem, protože ten vám poradí jako žádný jiný. A hlavně pamatujte: žádná studená nebo horká výzva pro vaše zuby by neměla být tak intenzivní, abyste potřebovali kyretáž. Zacházejte s nimi tedy laskavě a citlivě.

Správná životospráva a její vliv na zuby

Pojďme si nyní trochu více pohovořit o tom, jak je náš životní styl propojený se zdarem našich zubů. Zdá se, že všechno, co děláme, ať už je to náš spánkový režim, stres ve škole či v práci, nebo dokonce naše fyzická aktivita, všechno má dopad na ty naše malé bílé kamarády v ústech. Spát dostatečně a hluboce pomáhá tělu regenerovat a lépe odolávat infekcím, takže i ústa mají větší šanci zůstat zdravá. A víme všichni, jak stres může způsobit, že začneme skřípat zuby – a buďte si jisti, že to není žádný aerobik pro sklovinu, právě naopak. A konečně, fyzická aktivita – zajímavé je, že lidé, kteří pravidelně cvičí, obvykle dbají i na lepší stravovací a životní návyky, což opět vede k lepšímu zdraví zubů. A tak, s kouskem humoru, si říkejme: „Běžím pro své zuby“ – a věřte mi, že se vám to líp