srp, 18 2023

O čem to vůbec mluvíme: zubní plak a zánět dásní

Vždy, když si vyčistím zuby, Eliška, moje dcera, mě pozoruje s otevřenou pusou, úplně fascinovaná tím, jak dokážu do pár minut přeměnit špinavou a po jídle posetou dutinu ústní na čistou a osvěženou oázu. A dívá se na mě tak, jakoby jí bylo naprosto nepochopitelné, proč bych něco takového dělal. Ale víte co? To je naprosto normální. Děti jsou zvědavé, chtějí se učit a zestárnout, a často je těžké jim vysvětlit, proč musíme dělat některé věci, jako je například čištění zubů. No ale, to už odbočuji. Důvodem, proč si čistíme zuby, je samozřejmě zubní plak.

Zubní plak je ten lepkavý, bílý film, který se během dne tvoří na povrchu našich zubů. Je složen hlavně z bakterií a jejich bioproduktů, které se přichytávají na naše zuby a začnou nám způsobovat problémy. Právě tyhle povlaky jsou také hlavní příčinou zánětu dásní, což je stav, kdy se naše dásně stanou citlivými, oteklými a zranitelnými. No a pokud se to dostane do extrémní fáze, může to vést až k parodontóze, což je opravdu nepříjemná choroba, které se rád vyhneme.

Jak se z plaku stává zánět

Plak je naše věčná noční můra. Je to jako ten nepořádek na stole, který se stále kupí, i když se snažíme ho uklidit. Každý den se na našich zubech tvoří nová vrstva plaku, a pokud ho neodstraníme, začne tvrdnout a přemění se na zubní kámen. A zubní kámen je zrádný - nepodaří se vám ho odstranit jen tak doma, potřebujete na to zubního hygienika.

Zubní kámen a ocasek plaku, který zůstane na pomezí dásní a zubu, začne dásně dráždit. Dásně se začnou zanícovat, což může způsobit nepříjemný zánět, známý také jako gingivitida. Pokud se s tím ničeho neudělá, může se zánět zvrhnout v parodontitidu, což je mnohem závažnější onemocnění.

Co s tím mohu udělat: tipy a rady

No, nejlepším řešením je samozřejmě pravidelné čištění zubů. Osobně doporučuji čistit zuby minimálně dvakrát denně, ideálně po každém jídle. Důležité je také používat zubní nit, která dokáže odstranit plak mezi zubami, kde se kartáček nedostane. A jsem si jistý, že to znáte, ale pro jistotu to zopakuji - rozhodně byste neměli zapomínat na pravidelné návštěvy u zubního lékaře.

Pokud jde o přirozené rady, doporučil bych konzumovat hodně raw potravin. Ty totiž přirozeně stírají plak ze zubů. A také, pokud máte oblibu ve sladkostech, snažte se omezit jejich konzumaci. Cukr je pro bakterie v plaku jako pohonná látka!

O mé zkušenosti s tímto problémem

Pokud bych měl zmínit jednu příhodu z mého života spojenou s tímto tématem, byla by to ta, kdy jsem zanedbal moje zuby během mého studia na univerzitě. Byl jsem tak pohlcen studiem a práci, že jsem zanedbal zubní hygienu. Nakonec jsem přišel k zubaři s nepříjemným zánětem dásní. Byla to bolestivá lekce, kterou jsem si odnesl, a od té doby jsem si slíbil, že budu svým zubům věnovat tu nejlepší péči.

Takže, pokud chcete zůstat zdraví a udržet si zdravý úsměv, nezapomeňte na své zuby. Vždycky si vzpomeňte, že se zubním plakem neplatí legraci. Je to nepřítel, který číhá v zákoutích našich úst, kterého musíme den co den zničit. Ale s pravidelnou péčí a správnými nástroji to zvládneme. A nezapomeňte, vždy je lepší předcházet než léčit, takže si ty zuby dobře čistěte!