lis, 7 2023

Zubní problémy související se stresem

Každý, kdo má zkušenosti se stresem, ví, jak může narušit naše každodenní životy. Ale víte, že stres může ovlivnit i stav našich zubů? To je pravda! Já, Tereza, se s tím setkala na vlastní kůži. Ale o tom později.

Existuje několik typů zubů, které jsou obzvláště náchylné k problémům v důsledku stresu. Jednou je bruxismus, kdy lidé začnou nevědomky skřípat zuby, což může vést k jejich opotřebování a poškození. To je jen jeden z mnoha příkladů toho, jak stres může ovlivnit naše ústní zdraví. Ale pojďme se podívat na více podrobností.

Bruxismus: Skřípání zubů v noci

Sama jsem si toho nevšimla, dokud mi to nesdělil můj partner. Jedno ráno mi řekl, že celou noc skřípu zuby. A já, která si myslela, že stres opravdu nemá vliv na mou ústní dutinu!

Bruxismus je stav, kdy jedinec během spánku nevědomky sevře čelisti a skřípe zuby. Z dlouhodobého hlediska, skřípání může vést k opotřebování zubní skloviny, zlomení zubů, bolesti čelisti, bolesti hlavy a dokonce i problémům s TMJ, tj. temporomandibulárním kloubem.

Výskyt aft u lidí pod stresem

Afty jsou malé vřídky, které se mohou objevit na sliznici úst. Mají tendenci být velmi bolestivé a může trvat až dva týdny, než se zahojí. Afty se často vyskytují u lidí, kteří jsou pod značným stresem.

Například, když jsem byla na univerzitě a připravovala se na závěrečné zkoušky, tato malá monstra se začala objevovat v mém ústech. A věřte mi, zkoušky se nezdařily lépe, když jsem měla tuto nepříjemnou přidanou obtíž.

Gingivitida a stres

Gingivitida je další stav, který může být spojen se stresem. Jde o zánět dásní, který je způsoben nahromaděním plaku na zubech. Pokud zánět dásní neni řádně léčen, může vést k parodontitidě, což je vážnější stav, který může způsobit ztrátu zubů.

Ústní pach spojený se stresem

Stres může také způsobit ústní pach. Když jsem byla nervózní před prvním rande s mužem, kterého jsem teď nazývám svým manželem, cítila jsem, že můj dech není tak svěží, jak by měl být. To může být způsobeno změnou v ústní flóře zvýšenou produkcí kortizolu (hormon stresu).

Zubní kaz a stres

Zubní kaz je další stav, který může být spojen se stresem. Představte si, že stres způsobí, že se vám chce jíst více sladkostí, což vede k většímu riziku vzniku zubního kazu. Ať už to je nervózní škubání bonbonů nebo utěšování s čokoládou, naše stravovací návyky se mohou v stresových časech značně změnit.

Co s tím dělat?

Přestože tato fakta mohou být trochu znepokojivá, je tady dobrá zpráva - existuje mnoho způsobů, jak se můžeme vyhnout negativnímu dopadu stresu na naše ústní zdraví. Pamatujte na pravidelné čištění zubů, udržujte dobré stravovací návyky a nezapomeňte na pravidelné návštěvy u zubního lékaře. A nejlepší ze všeho? Najděte si způsob, jak uklidnit mysl a snížit stres. V mém případě, jóga a meditace se ukázaly jako velmi užitečné.

Ve světě plném stresu je důležité pamatovat na naše zdraví, a to nejen naše duševní, ale i naše dentální zdraví. Takže pokud cítíte, že vás přetěžuje stres, nezapomeňte se postarat o své bílé perly!