říj, 24 2023

Pochopení zubního kamene

Povšimli jste si někdy na povrchu svých zubů tvrdých, tmavých uloženin? Možná jste to shrnuli jako důsledek kávy nebo čaje, ale skutečnost může být poněkud zlověstnější. Tyto depozity jsou pravděpodobně zubní kámen. A teď, lekni se či ne, je čas se na to zaměřit. Zubní kámen je tvrdý mineralizovaný depozit, který se tvoří na zubech. Jedná se o poslední fázi zubního plaku, který, pokud se neodstraní, může vést k závažnějším potížím, jako je zánět dásní a dokonce parodontitida. Nyní, to mě dostalo. Udělal jsem z těchto informací svou cestu přes noc a nastoupil na cestu zkoumání, jak tento zubní kámen z mého ústí odradit.

Profesionální péče: Cesta k bezpečí

I když profylaxe a ústní hygiena jsou základem prevence zubního kamene, dle mého názoru má profesionální péče své nezastupitelné místo. Budiž řečeno, pravidelné návštěvy zubaře jsou opravdu nezbytné. Odborníci mají speciální nástroje na odstraňování zubního kamene, které jsou mnohem účinnější než běžné kartáčky, nitě nebo vodní nit. Ovšem až budete sedět na zubařském křesle a budete se ohánět jeho nástroji, vzpomeňte i na to, že jste mohli situaci předejít. Je třeba připomenout, že odlupování zubního kamene je mnohem náročnější a nepříjemnější než jeho prevence.

Brus sám, ale správně

Občas se mi zdá, že si lidé myslí, že si čistí zuby pouhým mávnutím kartáčku z jedné strany na druhou. Je to ale proces, kde je třeba dbát na techniku. A jednou z nejjednodušších technik je technika Bass, kterou mi kdysi představil můj zubař. Stáčení kartáčku pod úhlem 45 stupňů k dásni je klíčem k účinnému čištění, které dokáže odstranit zubní plak, než nabere zubní kámen. Fakt, že prý existuje speciální technika pro čištění zubů, mě zpočátku překvapil. Ale upřímně řečeno, vyzkoušel jsem to a zjistil jsem, že to skutečně dělá velký rozdíl.

Adopce zubní nitě do své rutiny

Jsem si jistý, že většina z nás má v koupelně někde založenou zubní nit, kterou jsme si někdy koupili s tím, že si ji začneme používat a pak ji zapomněli někde na dně šuplíku. Ale zubní nit je skutečným klenotem v péči o zuby a dásně. Opravdu dokáže dostat to, co kartáček nechává za sebou. Ale zase, samotná nit nestačí. Je třeba ji správně používat. Tím, že mezizubní prostor omotáš kolem prstu na každé ruce, můžeš nit efektivně manévrovat a dosáhnout celého povrchu zubu. A věř mi, i když se to může zdát na začátku náročné, nakonec to pro tebe bude rutinou stejně jako pro mě.

Důvodení omezit konzumaci cukru

Na tento tip jsem narazil během jedné z mých loňských návštěv u zubaře. Byl to ten moment, kdy začít omezovat sladkosti nebylo vůbec snadné rozhodnutí, ale doopravdy za to stojí. Moje milovaná káva s hromadou cukru, to skleničkové víno pozdě v noci, ty sladké chutě po obědě – Všichni jsou to ti cizinci, kteří zubní kámen milují. Cukr je v podstatě potravou pro bakterie ve vaší ústní dutině. Čím více cukru konzumujete, tím více bakterií se množí a tím silnější je plak, který se mění na zubní kámen. Zde je tedy tip číslo pět: pokud vám záleží na zdraví vašich dásní, omezte cukr. Hned jak jsem přešel na neslazenou kávu, moje dásně byly vděčné.

Hydratace: Tvoje tajná zbraň

Poslední, ale rozhodně ne méně důležitou radou, kterou bych pro vás měl, je pravidelná hydratace. Ústní dutina vysychá jako poušť ve vedru, pokud nejste dostatečně hydratovaní, což způsobuje množení bakterií, které máme rádi. To znamená více plaku a potažmo více zubního kamene. Doufám, že vám moje rady a osobní zkušenosti pomůžou na vaší cestě k zdravým ústním dutinám bez zubního kamene. Každý z nás má ten potenciál, stačí jen začít. Tak si vezměte své kartáčky, nitě a sklenice vody - a jděte do toho!