lis, 26 2023

Úvod do světa plomb

Co takhle začít s malou lekcí zubní historie? Možná vás překvapí, ale plomby jsou námi už přes 6 000 let. První záznamy o využívání plomb pochází z doby Indie, z období asi 4500 let před naším letopočtem! Představte si, kolik to je mastných lidových pohádek staré! Přestože se za tisíce let koncept zubní péče dost změnil, princip zůstal: Nahradit něco, co už tam není, aby se zabránilo dalšímu rozkladu. Dnes už tedy nestavíme mamutí slonovinu (ano, to bylo skutečně jednou věcí), ale moderní materiály, které jsou mnohem bezpečnější a efektivnější.

Ať žijí plomby!

Věděli jste, že průměrná plomba vydrží něco mezi 5 až 15 let? Ano, mají skutečně takovou životnost! Přestože to může znít jako široké spektrum, opravdu záleží na několika faktorech. Tyto faktory zahrnují vaší ústní hygienu, typ materiálu použitého na plombu nebo velikost a umístění plomby.

Královna ústní hygieny

Ať už je vaše plomba naplněna zlatem, stříbrem, porcelánem nebo jakýmkoli jiným moderním materiálem, její životnost může být vážně ovlivněna tím, jak dobře se o zuby staráte. Je důležité pravidelně se kartáčovat (alespoň dvakrát denně - a ne, to neznamená jen rychlou přehlídku večer!), používat zubní nit a pravidelně chodit na preventivní prohlídky. Moje děti Eliška a Tadeáš se chtějí jednou stát zubními hygienisty, takže tohle mi vtloukají do hlavy každý den! Ale vážně, pokud si neudržujete čistá ústa, bakterie mohou erodovat vaše plomby a zkrátit jejich životnost.

Tajný svět materiálů plomb

Materiál, který váš zubař použije k naplnění vaší dutiny, může hrát velkou roli v tom, jak dlouho vydrží vaše plomba. Amalgamové (stříbrné) plomby jsou obecně považovány za ty nejdrsnější a nejtrvanlivější (a také za nejlevnější!). Stříbrné plomby mohou vydržet až 15 let, možná i déle. Na druhou stranu, zlaté a porcelánové plomby vydrží asi tak dlouho, ale bývají dražší.

Velikost a umístění plomby

Dalším faktorem, který ovlivňuje, jak dlouho vydrží plomba, je její velikost a umístění. Logicky, čím větší je plomba, tím je pravděpodobnější, že může prasknout nebo opotřebovat, nikoli kvůli špatnému materiálu, ale kvůli silám, které na ni působí během žvýkání. Umístění plomby také hraje velkou roli v tom, jak se bude opotřebovávat. Například plomby umístěné v zadních zubech (které se většinou používají pro žvýkání a drcení jídla) se obecně opotřebují rychleji než plomby na předních zubech.

Soustředění na přítomnost

Nejlepší praxí je tedy nejen správně pečovat o své plomby (a zuby jako takové), ale také udržovat pravidelné kontroly u svého zubaře. To vám umožní sledovat stav vašich plomb a vidět, zda nevykazují náznaky opotřebení nebo poškození. A věřte mi, předcházet je vždy levnější než léčit!

Závěrečné myšlenky

Pokud mám být úplně upřímná, doufejme, že se vám tyto informace budou hodit jen minimálně. Nejlepší scénář by byl, kdybychom se mohli vyhnout výplním úplně a pečovat o své zuby tak, jak bychom měli. Ale pokud už tam plomby máte, vězte, že je budete muset pravděpodobně několikrát v životě měnit. A to je v pořádku. Klíčem je starat se o ně stejně, jako byste se starali o své skutečné zuby. A nezapomeňte na pravidelné kontroly u zubaře!