pro, 24 2023

Začínáme s malými krůčky

Víte, já jsem si jednoho dne řekl, že bych měl něco udělat pro své zdraví, ale jako většina lidí jsem neměl ani nejmenší tušení, jak na to. Vždyť já jsem člověk, který miluje pohodlí, dobré jídlo a upřímně řečeno, nejsem žádný atlet. Ale jednoho dne při pohledu do zrcadla a několika nevydařených pokusech se ohnout a zavázat si boty bez pocitu, že mě něco zadusí, jsem si řekl: "Lukáši, takhle dál nejde, musíš začít něco dělat!" A tak jsem se dal na cestu k lepšímu zdraví, a povím vám, že každý malý krok se počítá.

Nejprve jsem si myslel, že to bude něco ve stylu okamžité transformace. Vždyť kolikrát jsem viděl na sociálních sítích lidi, kteří změnili svůj život tak, jako když mávneš proutkem. Ale realita? Ach, ta je vždycky trochu méně pohádková. Stejně jako když si dáte ten první kopanec do zadku a jdete vyběhnout ven na tu první večerní procházku, což u mě bylo hodně komické, protože do dvou minut mě předběhla skupinka babiček s chodítky.

Ale znáte to, každý mistr tesař kdysi byl jen čeledínem, a tak i já jsem začal pomalu. Najít si denní rutinu, která bude obsahovat alespoň nějaký ten pohyb, ať už to bylo procházení se psem, jízda na kole nebo dokonce tanec při vaření. Ano, přátelé, hned první den jsem usoudil, že nějaký ten domácí boogie-woogie při přípravě večeře problém představovat nebude. Zjistil jsem, že je to o nalézání těch malých radostí ve všem, co děláte.

Stravování nemusí být nemilosrdná válka

Když už mluvíme o jídle, možná si myslíte, že jsem se vrhl na nějakou tu drastickou dietu a začal jíst jen salátové listy. Ale ne, dělal jsem to chytře. Věřte mi, že jako vášnivý gurmán jsem neměl v úmyslu se vzdát všeho, co mám rád. Místo toho jsem začal pracovat na lepších rozhodnutích. Začal jsem číst etikety, vybírat potraviny chytře a zjišťoval jsem, že existuje spousta chutných a zdravých receptů, které mě skutečně bavily. A to byl klíč.

Někdo řekne, že pečené křenové brambory jsou jen pro hubené modelky a fitness fanatiky. Ale já vám to omlouvám – dokážou být stejně dobré jako ty smažené, když je správně okořeníte. A zjistil jsem, že vlastně nemusíte hned pořizovat nějaké zázračné potraviny z exotických zemí, které slibují zhubnutí do týdne. Stačí jen začít malými změnami, třeba si každý den přidat o jeden kousek zeleniny víc a najednou – voilà – máte v jídelníčku víc vlákniny než celá ovčí farma.

Jednoho krásného dne, já uprostřed nějaké té diety, která slibovala výsledky, které byly ještě rychlejší než internet, jsem narazil na článek o pomalé stravě. To znamená, že si člověk užívá každé sousto, jí pomalu, a tím pádem je mu méně jídla a cítí se plnější. Tak jsem si řekl, proč ne, a zkusil jsem to. A nejen že mi to pomohlo užívat si jídlo víc, ale i kila šla dolů pomaleji, ale jistěji – a protože nic nedělám rychle, tohle mi sedělo jak ulité.

Pohyb - náš věrný, i když někdy otravný, přítel

A jak jsem tak kontroloval stravu a sledoval ty malinké kroky k lepšímu já, přišlo na to začít přidávat trochu víc pohybu. Rozloučil jsem se s výtahem (s těžkým srdcem, ale rozloučil), začal jsem chodit do schodů, jako bych se chystal dobýt Mount Everest. Pak jsem si pořídil krokoměr, a i přes počáteční odpor jsem zjistil, že to je vlastně docela zábava.

Ale největší změna byla, když jsem objevil radost z dlouhých procházek. Nejedná se o žádné turbo-marchování, ale o pěkné, relaxační procházky. Nejdřív to bylo asi tak, že jsem dělal tři kola kolem svého domu, a pak, s každým dalším krůčkem se mnou se přidávalo jedno kolo navíc (nebál jsem se ani té zimy!). Užíval jsem si svěží vzduch, pozoroval přírodu a dokonce jsem na procházce potkal pár zajímavých lidí. Zkrátka, konverzoval jsem s každým stromem a každou kačenkou na rybníce, protože proč ne, když je to další šance na pohyb.

A když přišel ten čas, že už jsem se dokázal promenádovat bez toho, že bych vypadal jako parní lokomotiva pod tlakem, rozhodl jsem se přidat trochu cvičení. Jasně, začátek byl trapný. Moje pokusy o jógu vypadaly asi tak, že bych se kvalifikoval spíš na zápasy v UFC než do jakéhokoli jóga studia. Ale i tu svalovou bolest po prvním tréninku jsem přežil, a jak jsem cvičil pravidelně, začal jsem pozorovat ty malé, ale ohromující změny. Že bych se opravdu dostal do formy?

Stres, ten nezvaný host na večírku zdraví

Kromě fyzické aktivity jsem si všiml i jednoho velkého zlozvyku, který se zakousnul do mého životního stylu – stresu. Ten se mi snažil kazit mé plány, a když nepřišel pod podobou nemožných deadlinů v práci, objevil se jako dlouhé fronty v obchodě nebo jako zácpy na silnici. A abych se vám přiznal, neuměl jsem s ním moc dobře bojovat.

Ale každý problém má nějaké řešení, takže jsem začal hledat způsoby, jak vyhnat stres z mého života (nebo alespoň ho držet na uzdě). A víte, co mi pomohlo nejvíc? Meditace. Ano, můj první pokus o meditaci byl katastrofa na úrovni Godzilla útočí, ale jak jsem si osvojil techniky dechu a učil se soustředit na přítomný okamžik, věci se začaly měnit. Najednou se mi přestaly zdát tak nepřekonatelné a začal jsem vnímat věci s trochu větším klidem.

Další věc, která mě dostane, jsou lidé, kteří stres zvládají tak, že řeknou, že je nic netrápí. Ale já už vím, že tohle není řešení, protože stres, který neřešíte, se nakonec projeví, ať už bolestí zad nebo nespavostí. Takže jsem začal pracovat na tom, abych se nebál otevřít a mluvit o tom, co mě trápí. A překvapivě jsem zjistil, že nemusím být na všechno sám, že lidé kolem mě jsou ochotní pomoci a že hodit si věci z hlavy může být někdy to nejlepší cvičení.

Hydratace neboli touha po životadárné vodě

Další klíčovou složkou na mé cestě k lepšímu zdraví byla voda. Říkal jsem si, že to není možné, že by obyčejný doušek vody mohl mít tak velký vliv na mé zdraví. Ale víte co? Měl. Když jsem začal pít dostatek vody, moje kůže vypadala lépe, já jsem se cítil lépe a dokonce jsem si všiml, že mám větší kontrolu nad svými chutěmi k jídlu. Z vody se stal můj denní společník – moje káva od rána po večer se proměnila v hebký tok pramenitých vod.

Jenže pít jenom vodu se zdálo být poněkud nudné, tak jsem si začal vyrábět vlastní ochucené vody. Mátové lístky, plátky citrusů, plátky okurky - začal jsem experimentovat jako blázen, a některé z těchto kombinací byly návykové (v dobrém slova smyslu, samozřejmě). A když jsem se naučil, že hydratace je rozhodující před a po fyzické aktivitě, začal jsem si na svůj pitný režim dávat ještě větší pozor.

Je zajímavé sledovat, jak taková drobnost, jako je pití dostatečného množství vody, může ovlivnit vaše celkové zdraví. Když se podívám zpět na dobu, kdy jsem žil na energetických nápojích a slazených limonádách, tak to vidím jako temnou éru mé existence. Ale teď, když jsem objevil radost z čisté a osvěžující vody, těžko bych se k něčemu takovému vrátil.

Sociální podpora může ubírat kilogramy

Pokud jste kdokoli jako já, pak víte, že když se snažíte něco udělat pro svoje zdraví, je to nejrůznějšími způsoby těžké a těžké. Je tu obrovské množství lákadel, které vás volají ze své sladké pasti. Ale víte, co mě udržovalo na správné cestě? Mou motivací byli přátelé a rodina. Je úžasné, kolik podpory a motivace se dá najít, když o svoje cíle mluvíte s lidmi, které máte rádi.

Pravidelně jsem svým blízkým posílal aktualizace (a občas i selfie - po cvičení vypadám opravdu směšně). A oni se mě neustále ptali, jak mi jde - to mi nakonec dávalo pocit odpovědnosti a motivaci vytrvat. Kdykoliv jsem měl pocit, že bych se mohl zhroutit a vrhnout se do náruče nejbližší pizzy, stačilo mi si vzpomenout na