zář, 25 2023

Úvod do bělení zubů

Existují chvíle, kdy se díváte do zrcadla a uvědomíte si, že vaše úsměv není zrovna ten nejzářivější. A protože, jak všichni víme, máme jen pár vteřin na to, abychom udělali první dojem, rozhodnete se pro bělení zubů. Ale co to vlastně znamená?

Když jsem se poprvé rozhodl své zuby vybělit, doslova jsem neměl tušení, co mě čeká. Představoval jsem si, že to bude něco jako výlet do wellness, kde si odpočinu a pohodově se podívám na film, zatímco mi zubní hygienistka bude aplikovat na zuby nějaký magický roztok. Na světě ale není nic tak jednoduché. Bělení zubů je o něco složitější proces!

Jaký je proces?

V první řadě je důležité podotknout, že proces bělení zubů se liší na základě toho, kde to provádíte. Bělení zubů u zubaře je určitě efektivnější a bezpečnější než domácí metody, ačkoliv je také dražší. Když jsem šel na svou první proceduru bělení zubů, představoval jsem si, že tam strávím několik hodin. Ale ve skutečnosti to bylo mnohem rychlejší a jeden z nejlepších způsobů, jak rychle zlepšit vzhled mých zubů.

Proces bělení zubů u zubaře začíná tím, že vám zubař nejdříve ošetří zuby a odstraní plak. Poté vám zubař aplikuje bělící činidlo a na zuby nasadí speciální světlo, které způsobuje, že bělicí činidlo proniká hluboko do zubní skloviny a odstraňuje skvrny a zabarvení. Celý proces trvá obvykle asi hodinu, ale výsledky jsou okamžité!

Co mohu udělat pro udržení výsledku?

Teď už máte bílé zuby jako hollywoodské hvězdy! Ale co můžete udělat pro to, aby tento efekt trval co nejdéle? První věc je, že se stále musíte držet základů zubní hygieny. Žádný bělení zubů nehraje takovou roli, pokud si nečistíte zuby každý den. Pak je tu otázka jídla a pití. Vyhněte se pokud možno tomu, co by mohlo vaše zuby opět zabarvit, jako je káva, červené víno a tabák. A když už to nezvládnete, opláchněte si pusu vodou. Pokud budete dodržovat tyto rady, výsledky bělení budou dlouhodobé.

Pokud jsem ze své zkušenosti něco zjistil, je to, že i když máte po bělení pocit, že máte bílé zuby jako perly, budete muset stále pečovat o své zuby a udržovat je bělením. Já sám si obvykle zajdu k zubaři na další bělení zhruba jednou za šest měsíců, aby se ujistil, že můj úsměv je stále zářivý.

Je bělení zubů bezpečné?

Mnozí z nás se obávají, že bělení zubů je něco jako chemický útok na naše zuby. Ale je to opravdu tak? Dobře, musím přiznat, že když mi zubař poprvé aplikoval bělicí činidlo na zuby, byl jsem trochu nervózní. Ale ukázalo se, že je to naprosto bezpečné. Produkty používané pro bělení zubů jsou obvykle vyrobené z peroxidu, který je úplně bezpečný. Samozřejmě je důležité, aby proceduru prováděl odborný zubař - nikdy se nechte bělit pouze od odborníků!

Bělení zubů je minimálně invazivní kosmetický zákrok, který je v průběhu let prokázán jako bezpečný a efektivní. Ale jako vždy platí, že pokud máte nějaké pochybnosti nebo obavy, měli byste si o tom popovídat se svým zubařem. On vám určitě ochotně odpoví na všechny dotazy.

Zvláštní tipy a triky či rady

A na závěr bych chtěl sdílet pár tipů a triků, které jsem během léta nashromáždil. První a nejdůležitější je, že byste nikdy neměli zanedbávat svoji zubní hygienu. Bělení zubů je skvělý způsob, jak zlepšit vzhled svých zubů, ale pokud nečistíte a nepleťete své zuby pravidelně, nebude to mít žádný smysl.

Další tip je, že pokud máte citlivé zuby, měli byste o tom informovat svého zubaře a on by mohl použít méně agresivní bělicí činidlo. Tato stížnost je poměrně běžná a já sám jsem se s ní setkal. Můj zubař byl ale úžasný a přizpůsobil proces mé citlivosti.

Poslední tip je, že pokud máte nějaký zvláštní event nebo akci, naplánujte si bělení zubů alespoň týden předem. Až do nějaké doby po bělení zubů můžete cítit citlivost zubů, takže je lepší nechat si malý, ale jistě oceněný, prostor před velkou událostí.

Věřím, že vám tyto rady pomohou při vašem dalším bělení zubů a budete mít tak zářivý a objevný úsměv, jako mám já.