srp, 14 2023

Děsivé pověsti o cukroví a zubním kazu

Často se setkávám s tím, že mnohému člověku není cizí myšlenka, že konzumace sladkostí automaticky vede k rozvoji zubního kazu. Ale je tomu tak doopravdy? Ne, není. Ano, cukry skutečně přispívají k tvorbě zubního plaku, to je nesporné. Plak je ten nepříjemný lepkavý povlak, co si můžete občas vylízat zubními jazyčky, když jste si zrovna nevyčistil zuby. Je plný bakterií, které začnou konzumovat cukr, a produkují kyseliny, které napadají zubní sklovinu. Ale od toho máme zubní kartáček a pastu, že ano? Navíc, pokud máte dobrou stravu bohatou na vápník a floridy, vaše zuby mají přirozenou obranu! Takže cukr sám o sobě nestojí za tvorbou kazu.

Zubní nitě? Ale k čemu to je?

Uznávám, že niténky jsou takové to oříšek v oboru dentální hygieny. Řada lidí je považuje za nepohodlné či dokonce zbytečné. Ale věřte mi, zubní niti jsou v boji proti zubnímu kazu a onemocněním dásní neocenitelným pomocníkem. Platí, že čistotu mezi zuby a podél dásní dosáhnete jen některou formou mezizubní hygieny. Ať už to jsou různé mezizubní kartáčky, nebo právě zubní nit. Pamatujte, kartáček zvládne vyčistit pouze něco přes 60% povrchu zubu. A co zbytek? To je úkol pro nějakou formu mezizubní hygieny. Doopravdy, vyplatí se překonat počáteční zvláštnost a naučit se správně používat nit!

Kdo potřebuje pravidelné návštěvy u zubaře?

Možná znáte někoho, kdo se chlubí tím, že k zubaři nechodí už roky a všechno je v pořádku. Ano, možná má to štěstí, že vyhrál v genetické loterii a jeho zuby jsou silné a zdravé. Ale přesto mi věřte, pravidelný kontrolní prohlídka u zubaře je nezbytná pro udržení zubního zdraví. Zubař je ten, kdo dokáže odhalit problémy v rané fázi, kdy je jejich řešení mnohem snazší a méně bolestivé. Navíc, profesionální čištění zubů u zubaře dokáže odstranit tvrdý zubní kámen, který si sami nevyčistíte. Pamatujte, důkladná prevence je vždy lepší než léčba!

Zubní pasta je zubní pasta, nebo ne?

Rovnou to řeknu - ne, zubní pasta není jenom zubní pasta. Na trhu je mnoho druhů zubních past, které jsou určené pro různé účely. Některé pasty jsou určené pro citlivé zuby, některé pro bělení, jiné pro prevenci paradentózy a tak dále. Jasně, můžete si říct, že pasta je pasta a všechny fungují stejně. Ale opravdu to tak není. Potřeby vašich zubů se mohou lišit a správnou pastu pro vás by měl ideálně doporučit váš zubař. Jakmile se doptáte, zjistíte, že rozdíl mezi pastami může být ohromující a správná pasta pro vás může znamenat velký rozdíl ve vašem zubním zdraví.

Čím tvrdší kartáček, tím lépe

'Čím tvrději kartáčkuji, tím lépe vyčistím svoje zuby,' je mýtus, který jsem slyšela snad tisíckrát. Ale opak je pravdou. Příliš tvrdé kartáčkování může poškodit sklovinu a dásně. Je daleko lepší používat měkký nebo středně tvrdý kartáček a kartáčkovat zuby dlouho a pečlivě než rychle a tvrdě. U měkkého a středně tvrdého kartáčku je mnohem menší riziko poškození skloviny a dásní. Navíc, u tvrdého kartáčku existuje riziko, že si dásně odřežete a může se to stát vstupní branou pro bakterie.

Ústní voda je vše, co potřebuji

Ústní voda může být skvělý pomocník v boji proti bakteriím a špatnému dechu. Ale nezaměňujte ji s čištěním zubů! Ústní voda by měla být doplňkem k čištění zubů kartáčkem a nití, nikoli náhradou. Ústní voda může pomáhat neutralizovat bakterie v ústech a odstraňovat potravu, která se mohla uváznout v zubech, ale nahradiť čištění zubů ústní vodou je tak nemožné jako nahradit sprchování parfémem.

Výše uvedená informace je přesně to, o čem si při čištění zubů myslím. A pokud jsem vás trochu inspirovala nebo dokonce podnítila k akci, pak jsem splnila svůj úkol! A nezapomeňte, úsměv je nejlepší doplňkem, který můžete nosit, tak se o něj starajte. Možná to zní jako klišé, ale je to pravda. Jak moji děti říkají: „Mami, tvoje zuby jsou tak zářivě bílé, že nám rozsvěcují cestu!“