říj, 7 2023

Co je to černý zubní kámen a proč je tak zákeřný?

Černý zubní kámen jsou praskliny a drsná místa, která na sebe snadno nabírají zbytky jídla, bakterie a další nečistoty. Je jakoby zákeřný špión, který se skrytě usídlil v ústech a postupně zničí krásný úsměv. Tento nepřítel se často objevuje na zadních zubech, hlavně u kuřáků a milovníků kávy či červeného vína. Je jen málo věcí, které naše zuby ohrožují tak, jako černý zubní kámen.

Čím je černý zubní kámen nebezpečný?

Černý zubní kámen může způsobit závažné zdravotní potíže, které jdou daleko za hranice ústní dutiny. Kromě zkažení zubů může vést k zánětům a infekcím dásní. Tyto infekce mohou proniknout do krevního oběhu a způsobit celkové zdravotní komplikace. Máte-li někdy pocit, že byste mohli černý zubní kámen ignorovat, uvědomte si, že vlastně ignorujte své zdraví.

Jak předejít černému zubnímu kameni?

Prevence je vždy klíčem k zdraví a je to také nejlepší léčbou. Pravidelná a správná ústní hygiena je základem prevence černého zubního kamene. Ale pozor - i při sebelepší péči se tomuto zákeřnému nepříteli nevyhnete, pokud budete konzumovat nadměrné množství kofeinových nápojů, alkoholu nebo pokud budete kouřit. Ale nezoufejte, existují i jiné způsoby, jak tento nepřítel zahnat.

Přírodní zbraně proti černému zubnímu kameni

Není třeba hned sáhnout po chemii. Příroda nám nabízí celou řadu zbraní, které nám pomohou v boji proti černému zubnímu kameni. Jeden z nejefektivnějších způsobů boje je použití kokosového oleje. Tento olej má antibakteriální účinky a může účinně snižovat množství nežádoucích bakterií v ústech.

Domácí léčba černého zubního kamene: ústní voda a zubní nit

Představte si tu situaci – byli jste na kontrolu u zubního lékaře a ten vám oznámí: „Máte černý zubní kámen.“ Nezoufejte! Existuje několik domácích způsobů, jak se ho zbavit. Patří sem například použití ústních vod, které obsahují fluorid nebo chlorhexidin. A nezbytnou součástí ústní hygieny by měla být i zubní nit, která dokáže odstranit nečistoty z míst, kam kartáček nedosáhne.

Kdy navštívit zubního lékaře?

I když přijímáme všechna preventivní opatření, někdy to jednoduše nestačí. Pokud si všimnete černých skvrn na zubech, které nejdou vyčistit, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Zubní lékař má k dispozici profesionální nástroje a techniky, které pomohou zbavit se černého zubního kamene a udržet váš úsměv zdravý a krásný.