zář, 30 2023

Důvody pro návštěvu dentální hygieny

Možná se ptáte, proč by měl dospělý člověk jako jsem já, Lukáš, potřebovat návštěvu dentální hygieny? Doopravdy, s mojí úchvatnou řadou bílých zubů a svým rádoby filmovým úsměvem. Ale jak mi řekla moje dcera Eliška jistý den, když se nám dívala do pusy: "Tati, tvoje zuby nejsou tak bílé, jak si myslíš". A musel jsem uznat, že má pravdu. Úsměv je naše vizitka a já nechci ukazovat světu špinavou vizitku. A tak mi cesta vedla na dentální hygienu.

Dentální hygienu bychom měli chápat jako nezbytnou součást naší péče o zdraví a krásu. A ano, říkám krásu, protože významnou částí našeho vzhledu jsou právě zuby. Je to preventivní opatření, které má zabránit vzniku onemocnění ústní dutiny, ale i celkových zdravotních problémů. Zánět dásní přece jenom není jen tak nějaký kozmetický problém.

V praxi: Co mě čeká na dentální hygieně?

Když jsem přišel na první návštěvu, uvítala mě profesionální dental hygienistka s úsměvem, který si zasloužil svoje místo na reklamě na bělící pastu na zuby. Vysvětlila mi, co mě čeká, a já jsem jí spěšně odpovídal, nervózní z jehlíček a škrabadel, které mě tam čekaly. Ale nebylo to tak hrozné, jak to vypadalo na první pohled.

Profesionálka s rukama zlatých darniček

V první řadě hygienistka provedla ultrazvukový výzkum, který odhalil veškeré neřádstvo v mých ústech. Poté mi provedla profesionální čištění zubů a odstranila veškeré zubní kameny a zbytky plaku. Musím říct, že i přes jemné vibrace a pískání mi to nepřišlo nepříjemné. Naopak, pocit čistých zubů po tomto zákroku byl skvělý.

Poté mi zkontrolovala stav dásní, zda nejsou nějakým způsobem poškozeny, a přišla na řadu politura zubů a fluoridace. Měl jsem na výběr z několika příchutí a rozhodl jsem se pro jahodovou. Tím byla návštěva dentální hygieny u konce a já jsem se cítil jako nový člověk. Ale pozor, to nebylo vše! Ještě mi následně hygienistka probrala moji domácí péči o ústní dutinu a další návštěvu jsme naplánovali až za půl roku.

Návštěva hygieny: Záleží jen na vás?

Návštěvu dentální hygieny bychom měli absolvovat minimálně jednou za šest měsíců. Ale záleží to na nás. Pokud si udržujeme zuby a dásně v dobrém stavu doma, může nás hygienistka uvidět třeba jen jednou ročně. Ale pokud máme problémy s dásněmi, měli bychom navštěvovat dentální hygienu častěji, aby se zánět nerozšířil a nedošlo k poškození zubů.

Návštěva dentální hygieny: Finančně náročná?

Náklady na návštěvu dentální hygieny se mohou lišit podle toho, jaké služby budou potřebné. Běžná návštěva hygienistky přijde na několik set korun, ale pokud budou potřeba specialistické služby, mohou náklady stoupnout. Ale mějme na paměti, že jde o naše zdraví a krásu. A nebude levnější a snazší preventivně se o zuby starat, než pak řešit problémy, které nás mohou stát tisíce?

Přeuvažování o nákladech na dentální hygienu jsem provedl na základě vzrušujícího hovoru, který jsem měl se svým synem Gabrielem. Říkal mi, že by mohl úspory pár drobných až do dalšího výplaty, kdy bych mohl zaplatit za dentální hygienu. To bylo chvíle, kdy jsme se oba zasmáli.

Konečná poznámka: Budoucnost mého úsměvu

Návštěva dentální hygieny byla pro mě očima otevírající a osvěžující zážitek. V první řadě jsem si uvědomil, jak důležitá je péče o zuby a jak snadno se dají předcházet problémy, které by mohly vést k zubnímu kazu a jiným zdravotním komplikacím.

Doufám, že tato zkušenost mi pomůže předejít budoucím zdravotním problémům a že se můj úsměv bude dál zářit jako bílé perly na slunci. Protože jak říká staré české přísloví - úsměv otevírá dveře... a já chci, aby mé dveře byly vždy otevřené pro všechny ty, kterým se chci usmát. Ať už jde o moje děti, přátele nebo třeba jen nějakého sympatického cizince na ulici. Protože úsměv stojí za to.