říj, 9 2023

Základní informace o fazetách

Ahoj, tady Libuše! Dnes se zaměříme na jedno velmi zajímavé téma, a to na fazety na křivé zuby. Fazety jsou tenké plátky keramiky nebo porcelánu, které se přidávají na přední stranu zubů, aby se zlepšil jejich vzhled. Můžou korigovat nejenom křivost zubů, ale také jejich tvar, velikost nebo barvu. Jejich práce je být prakticky neviditelné, takže nikdo nemá tušení, že máte na zubech „něco navíc“. Samozřejmě, pokud své okolí neinformujete. A pokud se o ně pečlivě staráte, mohou vám vydržet až 20 let nebo i déle. Skvělé, že? Ale prožeňme ty mraky nejistoty a pojďme se podívat, jak taková péče správně vypadá!

Výběr správné zubní pasty

Když jde o péči o fazety, jednou z nejdůležitějších věcí je výběr správné zubní pasty. Uh, uh! Ne všechny zubní pasty jsou pro fazety vhodné. Některé totiž mohou obsahovat abrazivní složky, které by mohly vaše fazety poškodit. Proto doporučuji hledat speciální zubní pasty určené pro citlivé zuby nebo přímo pro péči o fazety. Ty zpravidla neobsahují žádné abraziva, a tak s nimi můžete své fazety myt bez obav. A kdo by nechtěl svým zubům dopřát jen to nejlepší?

Je správný kartáček cesta k úspěchu?

Správný kartáček? Ano, slyšíte dobře. Rozhodně byste neměli podceňovat výběr správného kartáčku, a už vůbec ne, pokud máte fazety. Tvrdé štětiny mohou po čase fazety poškrábat a způsobit tak jejich předčasné opotřebení. Proto doporučuji volit kartáček s měkkými štětinami, který bude k vašim fazetám něžný. Zapomeňte na zubní nitě, ústní sprchu a jiné pomocníky, které by mohly vaše fazety narušit. Zkuste držet se zlatého pravidla: „Méně je někdy více!“ a budete překvapeni, jak vám to prospěje.

Vyvarujte se některých jídel a nápojů

Není tajemstvím, že jídlo a pití ovlivňuje stav našich zubů a fakt, že máme fazety, na tom nic nemění. Například červené víno, káva nebo cola mohou postupem času způsobit zažloutnutí fazet. Kdo by chtěl mít žluté fazety? No přesně, nikdo. Proto doporučuji konzumovat tyto nápoje s mírou nebo je dokonce úplně vynechat. To samé platí o potravinách, které mohou fazety obarvit. Takže pozor na rajčata, červenou řepu nebo třeba bobule. Ale nezoufejte, existuje spousta dalších jídel a nápojů, které můžete konzumovat, aniž byste si museli dělat starosti o své fazety.

Pojďme na kontrolu ke zubaři

Vidím, že jste připraveni pečovat o své fazety jako profesionál. Ale nezapomeňte, že i když je péče o fazety doma důležitá, stejně tak je důležité chodit pravidelně na kontroly ke zubaři. Recenze od odborníka, který může posoudit stav vašich fazet, je neocenitelná. A co je na tom nejlepší? Kontroly u zubaře mohou odhalit drobné problémy, než se stane něco velkého. To zní jako výhra pro mě!

Život s fazetami

A nakonec, ale rozhodně nejméně důležité, stojí za zmínku, že život s fazetami může být celkem normální. S náležitou péčí a sledováním několika jednoduchých pravidel, jak jsem vám popsala, může být život s fazetami skvělý. Já, jako máma (ano, kdyby někdo nevěděl, jsem hrdá maminka mé dcery Elišky), můžu s klidným svědomím říci, že fazety mě nijak neomezují. Ba naopak, cítím se s nimi sebevědomější a spokojenější. Prostě jsou to moje super-zuby!

Na závěr bych vám chtěla říci, že péče o fazety není tak složitá, jak se může zdát. Je to vše o vydržování dobré orální hygieny a zdravých návyků. A pokud tomu tak bude, vaše fazety budou vypadat skvěle a vydrží vám dlouho. Tak co říkáte, připojíte se ke mně a zkusíte to?