říj, 25 2023

Důvody pro pravidelnou výměnu gumiček na rovnátkách

Ať už jste novopečený nositel rovnátek nebo už s nimi máte delší zkušenost, jistě víte, že rovnátka jsou jakýmsi malým světem, který je třeba pravidelně udržovat. A jedním z klíčových aspektů péče o rovnátka je právě gumičky. Ale proč je vůbec musíme měnit?

Nebudeme si nic nalhávat. Gumičky na rovnátkách nejsou jen Barevné ozdoby. Jsou nezbytnou částí celého systému, která se postará o to, že nám zuby pěkně narovnají. Během času se však gumičky mohou opotřebovat, ztratit svou pružnost a tím pádem i účinnost. A právě to je hlavní důvod, proč je potřeba gumičky pravidelně měnit.

Optimální časový interval pro výměnu gumiček

Možná se ptáte, jak často bychom měli gumičky na rovnátkách měnit. I když by se mohlo zdát, že každý má jiný názor, ve skutečnosti existuje poměrně jednoznačný konsenzus. Nejlepší je měnit gumičky při každé kontrolní návštěvě u svého ortodonta. A kolikrát za rok to tedy je?

Obvykle se doporučuje navštěvovat ortodonta jednou za šest až osm týdnů. Z toho vyplývá, že byste měli gumičky měnit asi 6 až 8krát do roka. Uvidíte, jak si na to rychle zvyknete, a za pár měsíců to bude pro vás rutina!

Kdo by měl provádět výměnu gumiček?

Ačkoli se může zdát lákavé pokusit se gumičky vyměnit sami, aby se ušetřilo na návštěvách ortodonta, nedoporučuje se to. Výměna gumiček je odborná záležitost a pokus o její provedení doma může vést k poškození rovnátek nebo dokonce k zranění dásní. Takže tuhle úlohu raději svěřte svému ortodontovi.

Dobrý ortodont je profesionál, který má správné nástroje a zkušenosti k tomu, aby zajistil, že bude výměna gumiček probíhat hladce a efektivně. Může také provést nezbytnou kontrolu a posoudit, zda rovnátka správně fungují.

Příprava na výměnu gumiček

Jak se tedy připravit na výměnu gumiček? Nejlepší praxí je před návštěvou u ortodonta si pečlivě vyčistit zuby. Nezapomínejte také na pravidelnou kontrolu a čištění vašich rovnátek. Jakýkoli zbytek jídla nebo plaku může způsobit komplikace při výměně gumiček.

Je rovněž důležité jíst před návštěvou u ortodonta. Výměna gumiček může někdy způsobit nepohodlí a mít plný žaludek může pomoci zvládnout tento proces lépe.

Co očekávat během výměny gumiček

Během výměny gumiček vás ortodont nejdříve položí na záda. S pomocí malých kleští bude následně odstraňovat staré gumičky a nahrazovat je novými.

Během výměny bude cílem zajistit, že každý zub je náležitě upraven a že gumičky jsou pevně uchyceny. Možná budete cítit určitý tlak, ale proces by neměl způsobit bolest. Pokud určité nepohodlí cítíte, informujte svého ošetřujícího lékaře. Ortodont může upravit postup nebo použít nálevku na snížení nepohodlí.

Co dělat po výměně gumiček

Po výměně gumiček na rovnátkách můžete v prvních dnech cítit určitou citlivost. Je to normální a je to jen pokyn, že rovnátka fungují, jak mají. Jakmile se však váš úst se přizpůsobí novým gumičkám, nepohodlí by mělo zmizet.

Začínající bolest můžete zmírnit měkkými potravinami, ledem nebo léky proti bolesti, které vám může doporučit váš ortodont. A pamatujte, pokud citlivost nebo bolest přetrvává delší dobu, měli byste se obrátit na svého ortodonta.

Výběr gumiček na rovnátka

A konečně, volba gumiček na rovnátka může být zábavná část procesu. Můžete si vybrat z široké škály barev a vzorů. Volba barev může odrážet váš styl, náladu nebo dokonce roční období. Takže si užijte tento kreativní proces a noste svá rovnátka s hrdostí!

Pamatujte, že pravidelná výměna gumiček na rovnátkách je klíčem k úspěšnému narovnání zubů. Pokud potřebujete pomoc nebo jste si nejisti, vždy se obraťte na svého ortodonta. Myslím, že všichni budeme souhlasit, že pevný, zdravý a krásný úsměv stojí za tu návštěvu u ortodonta.