zář, 21 2023

Seznámení se s elektrickým kartáčkem

Nejdříve si povíme o základech. Dalo by se říct, že elektrický kartáček je pro dentální hygienu to, co je televizní dálkové ovládání pro pohodlné sledování televize. Úžasný nástroj, který nám ušetří energii a poskytne účinnější výsledky. Ale co je potřeba udělat pro jeho správné fungování a dlouhou životnost?

Podobně jako pěstujete rostliny, musíte také pečovat o svůj elektrický kartáček. A víte, co je na tom skvělé? Že to můžete udělat dost jednoduše. Nežeňte se za slony do Afriky, vše potřebné najdete ve své koupelně, a pokud je potřeba zasáhnout nějakými speciálními čistícími prostředky, ty si beztak koupíte při běžném nákupu v drogerii.

Výběr správného kartáčku

Jak jsem už zmínil, správné péče je klíčem k dlouhé a šťastné životnosti elektrického kartáčku. Ale máme tu jednu malou, ale důležitou, nástrahu. Není tajemstvím, že existuje široké spektrum eletrických zubních kartáčků na trhu - různé značky, modely, prvky. A víte co? Ne všechny jsou stejně dobré.

Zkusil jsem toho pár a zjistil, že některé kartáčky nedají moc dobře vyčistit. A když mluvím o čistotě, nemyslím čistotu mých zubů, ale svým způsobem o tom také je - je to čistota samotného kartáčku. V tomto smyslu je méně často více. Kartáček, který je přeplněný různými funkcemi a vychytávkami, může být méně snadno udržitelný v dobrém stavu.

Čištění povrchu kartáčku

Zkuste si představit, že jste po skvělém dni stráveném na pikniku s rodinou. Rozhodnete se unaveně ponořit do postele, ale pak si vzpomenete, že jste nechali celý koberec plný křupavých listů a hadrů. Tak nějak to chápu, pokud necháte svůj elektrický kartáček nečištěný. Ale věřte mi, když to uděláte, bude to stát za to.

Nezapomeňte, že povrch kartáčku musíme čistit pravidelně, aby zůstal hygienicky čistý. K tomuto účelu můžeme použít měkký hadřík a nedráždivé čisticí prostředky. A co teprve pokud jsou na kartáčku viditelné skvrny? Tak pak by bylo dobré použít trochu bělicí pasta. Ale nepoužívejte agresivní chemikálie, které by mohly poškodit povrch kartáčku.

Čištění hlavy kartáčku

Význam čištění hlavy kartáčku nelze přehlédnout. To je místo, které je v přímém kontaktu s vašimi zuby a dásněmi. Představte si tuto část kartáčku, jako byste měli čistit talíř.

Jedním z nejjednodušších způsobů čištění hlavy kartáčku je opláchnutí pod tekoucí vodou po každém použití, což pomůže odstranit zbytky paste a jídla. Příležitostně byste měli kartáček umístit do rozprašovacího roztoku na bázi alkoholu, který dezinfikuje hlavu kartáčku. Vzpomeňte si ale, že hlavu kartáčku je třeba každé tři měsíce vyměnit za novou, aby zůstala účinná.

Místo pro uložení kartáčku

"Kam dám svůj elektrický kartáček, ať ho nemusím pořád hledat?" - tuto otázku mi nedávno položila Jana. No, měl jsem na to jednoduchou odpověď: "Místo je vždy pro všechno."

Jednoduše řečeno, místo pro uložení kartáčku by mělo být suché a čisté. Rovněž by mělo být mimo dosah přímého slunečního světla, protože přímé světlo může poškodit materiál kartáčku. A nakonec, musíte se ujistit, že je kartáček v bezpečí před nečistotami a bakteriemi. Takže ano, koupelna může být praktická, ale nezapomeňte, že je to také místo, kde se bakterie snadno množí.

Výměna hlavy kartáčku

Nazval jsem tuto sekci 'výměna hlavy kartáčku', ale ve skutečnosti bychom mohli říci 'přežití'. Ano, přežití, protože včasná výměna hlavy kartáčku zajistí, že bude stále dostatečně účinný na to, aby bojoval proti plaku a zachránil vaše zuby.

Sčítá se to, že pokud hledáte způsob, jak svůj milovaný elektrický zubní kartáček udržet ve špičkovém stavu, pak je tato péče esenciální. Pokud dodržíte předchozí rady a budete měnit hlavu kartáčku alespoň každé tři měsíce, uděláte pro svůj úsměv skutečně hodně.