říj, 11 2023

Důležitost pravidelné ústní hygieny při parodontóze

Jak víme, parodontóza je závažné onemocnění dásní a dalších struktur, které podporují naše zuby. Z tohoto důvodu je pravidelná a důkladná ústní hygiena nezbytnou součástí boje proti tomuto onemocnění. Mluvím o tom z vlastní zkušenosti, protože i já jsem si prošla obdobím, kdy jsem se s parodontózou potýkala. Bylo to těsně po narození mé dcery Elišky, kdy se změny v mém těle a pokles imunity promítly do mého ústního zdraví.

Vše začalo nevinně, jemným krvácením při čištění zubů. Myslela jsem, že je to vinou tvrdé štětečky, a proto jsem přešla na měkčí. Ale příznaky se zhoršovaly. Zjistila jsem, že můj problém má jméno - parodontóza. A tak začala moje cesta za záchranou mých zubů a dásní.

V prvním kroku mi bylo doporučeno důkladně čistit zuby minimálně dvakrát denně. Ale nešlo jen o obyčejné čištění zubů. Musela jsem se naučit, jak správně čistit zuby při parodontóze, s důrazem na důkladné čištění mezizubních prostor a správnou techniku čištění.

Výběr správné zubní štětky a pasty

Při výběru zubní štětky jsem si uvědomila, že ne všechny zubní štětky jsou pro čištění zubů při parodontóze vhodné. Moje zuby a dásně potřebovaly zvláštní péči. A tak jsem si zakoupila zubní štětku s měkkými štětinami speciálně vyrobenou pro citlivé dásně a zuby s parodontózou.

Nejdůležitější byla však péče o mezizubní prostory. Tyto prostory jsou ideálním místem pro hromadění bakterií, které mohou způsobit další škody a zhoršit parodontózu. A tak se mezizubní kartáčky a mezizubní nit staly mými nejlepšími přáteli. Příkré krvácení mě zpočátku vystrašilo, ale s časem se dásně začaly zlepšovat.

Stejně tak důležitý byl i výběr zubní pasty. Bylo nesmírně důležité si vybrat pastu specificky určenou pro čištění zubů při parodontóze. Tyto pasty obvykle obsahují složky, které podporují hojení dásní, bojují proti bakteriím a zlepšují celkové ústní zdraví.

Pravidelná návštěva zubního lékaře

Za další klíčový bod se považuje pravidelná návštěva zubního lékaře. I když si člověk myslí, že svým zubům dává dostatečnou péči, může se mýlit. Zubař, který je specialistou na tuto problematiku, dokáže odhalit potenciální problémy dříve než samotný pacient. Proto je důležité dopřát svým zubům pravidelnou profesionální péči.

Nárůst bakterií v ústech je často jednou z hlavních příčin parodontózy a profesionální zubní čištění je nejlepší způsob, jak tento problém řešit. Často je také nutné odstranit plak a kamen na těžko dostupných místech. A to je něco, co si doma nezvládneme.

I když byla návštěva zubaře na začátku těchto návštěv pro mě náročná, postupně jsem si zvykla a výsledky stály za to. Moje dásně se nekrvácejí jako dřív a celkově se cítím svěží a zdravější.

Ústní voda a žvýkací guma – malá, ale důležitá pomoc

Posledním, ale neméně důležitým bodem je použití ústní vody a žvýkací gumy. Ústní voda pomáhá zničit bakterie a zlepšuje celkovou ústní hygienu. Existují specializované ústní vody pro lidi trpící parodontózou, které jsou navrženy tak, aby podporovaly hojení dásní a udržovaly ústa zdravá.

S žvýkací gumou je to podobné. Když nemám možnost si po jídle vyčistit zuby, sáhnu po bezcukrové žvýkací gumě. Stimuluje produkci slin, které přirozeně čistí ústa a neutralizují kyseliny z potravin.

Moje cesta za zdravými dásněmi a zuby nebyla jednoduchá, ale stála za to. Dodržování správné techniky čištění zubů, používání správných pomůcek a pravidelné návštěvy u zubaře mi pomohly dostat moji parodontózu pod kontrolu. A věřte mi, když říkám, že pokud jsem to dokázala já, dokážete to i vy.