říj, 2 2023

První znamení výskytu zubů u miminka

Tak jako paprsky slunce probijí se skrze mraky na jarním nebi, tak se první bílé vršky zoubků začínají pomalu a jistě probíjet skrze dáseň našich maličkých. Ten proces může začít už okolo třetího až čtvrtého měsíce, ale první zoubek se nejčastěji objeví mezi šestým a devátým měsícem. Je ale důležité pamatovat, že každé dítě je unikátní a proces prořezávání zubů může probíhat různě rychle. Znáte ten pocit, kdy čekáte na první květinu na jaře po dlouhé a chladné zimě? Tak nějak to máme i my, rodiče, když netrpělivě očekáváme první zoubky našich ratolestí.

Miminka mohou začít slinit více a mohou začít kousat do všeho, co jim přijde pod ruku. Podrážděnost, potíže se spánkem a mírná horečka mohou také naznačovat, že zoubky se pomalu prořezávají. Moje malá holčička začala velmi brzy kousat bavlněné pleny a znákem toho, že již začíná růst zoubek, byla pro mě hodně zvýšená slinivost. Ale nezapomeňte, za každým zubem, který se objeví, je také hodně lásky a starostlivosti.

Poradna dla rodičů: Jak poskytnout úlevu během růstu zoubků

Ach, jak bych ráda řekla, že proces růstu zoubků je jako projížďka na kolotoči v sluncem zalitém parku. Ale pro naše malé je to spíše jako série náročných maratonů. Znáte ten pocit, když vám rostou zuby moudrosti? No, naše děti zažívají tento proces vícekrát. Nicméně, naštěstí pro nás, existují způsoby, jak jim to usnadnit.

Chlazené hračky a gely mohou pomoci zmírnit nepohodlí. K masírování dásní se také často používají silikonové prstíky. Můžete také vyzkoušet speciálně navržené hračky pro kousání. Všechny tyto metody jsem zkoušela na své dceři a musím říci, že jí hračky na kousání velmi pomáhaly. Její oblíbená byla tvarovaná jako malá banánová houba a dodnes si na ni ráda vzpomenu.

Co čekat, když už miminko má všechny mléčné zuby?

Poté, co se prořeže poslední mléčný zoubek, uzavírá se jedna kapitola ve vývoji našeho miminka, ale otevírá se nová plná dobrodružství, zábavy a poznávání. Kolem třetího roku života by měl proces růstu mléčných zoubků u dětí skončit.

Čištění zoubků je nesmírně důležité pro udržení hygieny úst a prevenci zubního kazu. I když jsou tyto zoubky dočasné, jejich zdraví je klíčové pro pravý vývoj stálých zoubků, které vyrostou později. A nezapomeňte, že navštěva zubaře by měla být součástí péče o zdraví vašeho dítěte. Bojím se zubaře, ale vždy se snažím předat své dceři pozitivní zkušenosti, a také ji motivovat kartáčkem s její oblíbenou postavičkou.

Růst stálých zubů: Co nás čeká další?

A jakmile začne vypadávat první mléčný zoubek, měli bychom být připraveni na další etapu. Proces výměny mléčných zubů za stálé začíná kolem šestého roku života a může trvat až do dospívání našich dětí. Mějte na paměti, že některé stálé zuby, jako třeba zuby moudrosti, mohou vyrašit až v dospělosti nebo je možné, že se vůbec neobjeví.

V těchto chvílích je nedílnou součástí potěšení a radosti z nových zoubků také trošku starostí a občasné bolesti. Ale vždy se snažím svou dceru ujistit, že tento proces je naprosto přirozený a že všechny ty náročné chvíle jsou součástí něčeho úžasného. Připomíná mi to vlastně proces, kdy jsem se učila jezdit na kole. Na začátku bylo spousta pádů a slz, ale jakmile jsem se chytila, pocit svobody a radosti byl k nezaplacení.

Na závěr bych chtěla říci, jakkoliv náročný je proces růstu zubů, je to přirozená součást vývoje našich dětí a my jako rodiče máme tu čest být součástí tohoto úžasného dobrodružství. Tak jako sluníčko svítí na květiny, aby rostly, tak naše láska a péče napomáhají růstu zoubků našich maličkých. Ať už je to první zoubek nebo poslední stolička.