říj, 19 2023

Rozumění strachu

Jako Lukáš, opravdový strach ze zubaře mám za sebou. Někdy to bylo tak silné, že jsem šel raději se zubním bolíkem do postele místo na židli zubaře. Takže proč tak moc nás děsí návštěva zubaře? Nejdůležitější je pochopit, že strach je přirozenou reakcí našeho těla. Jeho hlavním úkolem je chránit nás před možným nebezpečím. Ale co když toto nebezpečnost není vůbec reálná? Co když je to jen představa v naší hlavě? Ano, bolest může být součástí návštěvy zubaře, ale dnešní moderní medicína dokáže tuto bolest minimalizovat na absolutní minimum. Konec konců, zubař je tu, aby nám pomohl, ne aby nás trápil.

Akceptace strachu

Je třeba si uvědomit, že strach není nic s čím bychom se měli snažit bojovat. Je to součást nás. Místo toho, abychom se strachu báli, měli bychom ho akceptovat. Když přijdu na to, že mé srdce začne rychleji bít pokaždé, když vidím zubařskou kliniku, místo toho, abych se tomu snažil vyhnout, přijmu to. Přijmu to jako součást procesu. Je to jako když mám strach ze školy, ale pochopím, že je to jen součást růstu a učení. Podobně, strach ze zubaře je jen součástí procesu péče o naše zdraví.

Pozitivní myšlení

Pozitivní myšlení může mít velký dopad na naši schopnost překonat strach. Když jsem byl malý, měl jsem z návštěvy zoologické zahrady strach. Ale pak jsem začal přemýšlet o tom, jak fascinující je vidět všechny ty různé zvířata z celého světa. Najednou se ze strachu stal nadšení. Stejně tak, když si uvědomím, že návštěva zubaře znamená, že budu mít lepší úsměv, zdravější zuby a nebude mě bolet žaludek od zkaz, začne se můj strach měnit v nadšení.

Časté návštěvy zubaře

Mnoho z nás má tendenci navštěvovat zubaře jen tehdy, když nás bolí zub. Ale tak to by nemělo být. Pravidelné návštěvy zubaře mají mnoho výhod. První je, že se pravděpodobně vyhneme bolesti, kterou může způsobit zubní kaz nebo jiné zubní problémy. Druhý je, že když chodíme k zubaři pravidelně, stává se to rutinou. A jak víme, strach ze rutiny je obvykle mnohem menší než strach z neznáma. Takže chodit k zubaři pravidelně je skvělý způsob, jak překonávat strach.

Seznámení se s procedurou

Mnoho lidí má strach ze zubaře, protože neví, co můžou očekávat. Je vždy dobré mít před návštěvou zubaře předem konzultaci. Zubař vám můžeme říct, co bude dělat a jak dlouho to bude trvat. Může vám také říct, co můžete pocítit a jaká bude po proceduře péče. Toto vše vám může pomoci snížit úzkost a strach.

Meditace a relaxace

Poslední, ale ne méně důležité je naučit se relaxovat. Meditace a relaxace jsou silné nástroje, které nám mohou pomoci překonat strach ze zubaře. Můžeme se naučit techniky dechové a relaxační techniky, které nám pomohou uklidnit mysl a tělo. Můžeme také využít hudbu nebo podcasty, které nás baví a odvádí naše myšlenky pryč od strachu. Vzpomínám si, jak jednou před návštěvou zubaře jsem si pustil své oblíbené podcasty o historii a skoro jsem zapomněl, že jdu k zubaři!

Podpora blízkých

A konečně, nesmíme zapomenout na podporu našich blízkých. Povídejte o svém strachu ze zubaře s přáteli nebo rodinou. Podpora a pochopení od blízkých můžou udělat divy. Vím, že bylo období, kdy jsem byl velmi nervózní z návštěvy zubaře, ale mé manželka tomu vždy porozuměla a byla tam pro mě. Její podpora byla skvělý motor, který mi pomohl se s tím vyrovnat a překonat můj strach.

Překonání strachu ze zubaře není jednoduché a může trvat nějaký čas. Ale s těmito technikami a s trochou odhodlání a trpělivosti to může být mnohem snazší než si myslíte. Zapamatujte si, že jdete k zubaři pro své zdraví a pohodu. Strach je jen překážkou, kterou můžete překonat. A kdo ví, možná jednoho dne budete vzpomínat na svůj strach ze zubaře s úsměvem na tváři, stejně jako já.