zář, 19 2023

Jak poznat zánět zubu?

No tak, kdo z nás to už nezažil? Probudíte se uprostřed noci a cítíte ten nesnesitelný pulzující tlak v dásni. Jako byť malý skřítek s kladívkem se rozhodl bouchat na vaše zuby. A já vám říkám, že to je zánět zubu v plné parádě. Nevíte, co dělat, jen si přejete, aby to přestalo. Eliška, moje dceruška, takovou situaci zažila před pár lety a já jsem si uvědomila, jak důležité je rozumět, co se s našimi zuby děje.

Co s tím dělat - první pomoc při zánětu zubu

Pokud byste cítili bolest, která se podobá tlaku jakoby semíčka růstlo v dásni, měli byste být opatrní. První co by mělo napadnout je vytáhnout z lednice stroužek česneku (ano, říkám to správně). Bolest se sice zklidní, ale neměli byste odkládat návštěvu u zubního lékaře. Protože, víte, když mí pes Šárka začne škytat, já ji hned vezmu k veterináři, byla bych zodpovědná a snažila se udělat totéž i pro své zuby, co vy na to?

Léčba zánětu zubu - Orální antibiotika a další opatření

No, dobře, takže máte zánět a jste u zubního lékaře. Co bude následovat? Měli byste se smířit s myšlenkou, že v blízké budoucnosti budete pravidelným hostem v lékárně. Orální antibiotika, jako jsou amoxicilin nebo metronidazol, často pomáhají léčit zánět. Ale nezapomeňte, byli jsme učeni, že antibiotika by měla být užívána pouze pod dozorem lékaře. Nikdy na svou vlastní pěst!

Mytí zubů a používání zubní nitě jako prevence

Náš rodičovský instinkt nás naučil věřit na zázraky, protože samozřejmě chceme, aby bylo všechno v pořádku. Ale většinou, my všichni víme, zázraky neexistují. Prevence je však něco, co může skutečně zázračně zabránit zánětu zubů. Pravidelné čištění zubů uváděným zubním kartáčkem a zubní nití je viac menej náš štít proti zánětu. Můj Jan mi jednou řekl: "Libuška, pokud něco stojí za to dělat, stojí to za to dělat to správně." Tak to je to, co musíme mít na paměti.

Přírodní a domácí léčba

A pak tu jsou některé domácí metody, které jsou jak staré jako doba. Čistý stroužek česneku na bolavý zub, kloktání teplé soli, sáček černého nebo zeleného čaje na bolavé místo, nebo dokonce i kapka whiskey! Tyto metody si nemohou zaručit, že jsou 100% účinné, ale v nouzi se pozná přítel, že? Ale nezapomeňte, zubní lékař je vždy vaší nejlepší volbou.

Přátelé, zánět zubů není vůbec zábava. Znáte ten pocit, když cítíte, že se vám něco děje a jediné, co si přejete, je dostat se zpět do normálu a nebolestivého stavu? Já to znám. Ale je důležité si uvědomit, že se zánětem zubů se dá bojovat. Stačí si vědět rady, být informováni, a jako rodičové dát svým dětem ty nejlepší rady a tipy životního stylu. A pokud nám dojde energie, můžeme vždycky najít útěchu v objetí našich blízkých a radost z malých věcí, ať už je to zlatavý list padající z stromu, nebo náš pes Šárka, jak běhá po zahradě. Takže, držte se a buďte silní!