srp, 21 2023

A co vlastně jsou fazety?

Jaké to je mít dokonalý úsměv? Immaculátně bílé a rovné zuby, jaké vidíme na plakátech nebo televizních obrazovkách? Mnozí z nás se domnívají, že tento sen je nedosažitelný bez invazivní stomatologické péče nebo dlouhých měsíců strávených s rovnátky. Ale já jsem tu, abych vám řekla jinak. Vítejte ve světě zubních faset! Ale co vlastně fazety jsou? No, jednoduše řečeno, jsou to tenké plátky keramiky nebo kompozitní pryskyřice, které stomatolog pevně připevňuje na přední stranu vašich zubů, aby vylepšil jejich vzhled. Chcete-li si je představit, můžeme říci, že jsou to jakési neviditelné 'nehty' pro vaše zuby.

Přínosy použití faset

Myslím, ale pokud jsem se dozvěděla něco během své kariéry blogerky o kráse a zdraví, pak to je skutečnost, že všechno má své výhody a nevýhody. A fazety nejsou výjimkou. Asi největší výhodou je, že jsou rychlým a efektivním způsobem, jak zlepšit vzhled vašeho úsměvu. Mohou také chránit poškozené zuby před dalšími potížemi a jsou odolnější vůči skvrnám než vaše přirozené zuby. Navíc pokud jsou správně nasazeny, mohou trvat až 10 – 15 let!

Proces nasazování faset

Asi nepřekvapí, že proces nasazování faset je trochu složitější než pouhé nalepení plátků na zuby. Ale nebojte se, je to mnohem méně invazivní než jiné kosmetické stomatologické postupy, jako jsou korunky nebo mosty. První krokem je konzultace se stomatologem, kde budete mluvit o vašich cílech a očekáváních. Poté stomatolog provede několik měření a výstřižků, aby byla jistá, že vaše nové fazety budou vypadat dobře a bude se jim dařit. Poté stomatolog ošetří povrch vašich zubů, aby bylo možné fazety pevně uchytit a nabízí vám estetický úsměv, o jakým jste snili!

Údržba a péče o fazety

Nyní je pravda, že fazety jsou odolné, ale to neznamená, že o ně nemusíte pečovat. Tolik lidí si myslí, že pokud mají fazety, mohou se o své zuby starat méně, ale ve skutečnosti je opak pravdou. Musíte pečlivě dodržovat stejnou ústní hygienu jako dříve, pokud ne víc. Vyžaduje to pravidelné čištění, používání zubní nitě a pravidelné návštěvy u stomatologa. Ale pokud budete tyto rady dodržovat, vaše zuby a fazety budou zůstat krásné a zdravé na dlouhé roky.

Potenciální rizika faset

Chci být upřímná, fazety jsou skvělé, ale jak jsem zmínila dříve, vše má své vady. Největšími riziky jsou citlivost zubů po nasazení a možnost, že se fazety odlepí nebo popraskají. Pokud jste fajnsmekr, měli byste také vědět, že barva faset se nemůže měnit, takže pokud se rozhodnete pro bělení zubů v budoucnu, vaše fazety se nezmění. Ale pokud jsou správně upraveny a pečováno o ně, tato rizika jsou minimální.

Alternativy faset

Tak tady to máme. Fazety jsou nádhernou možností pro ty, kteří chtějí zlepšit svůj úsměv, ale nejsou jedinou možností. Existují alternativy, jako jsou pryskyřice, korunky, nebo dokonce rovnátka. Každá z těchto variant má své výhody a nevýhody a je důležité o nich diskutovat se svým stomatologem, aby jste našli ideální řešení pro vás. Ale ať už si vyberete jakoukoli cestu, pamatujte, že vaše sebevědomí a spokojenost se sebou samým je to nejvíce atraktivní především pro všechny okolo nás. A to není nic, co by se dalo koupit za cenu faset.

A s tím se loučím, milí čtenáři. Doufám, že jsem vám pomohla pochopit, co jsou fazety a jak fungují. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv možnost, nezapomeňte, že klíčovým krokem je konzultace s odborníkem. Protože, jak víme, každý úsměv je jedinečný a zaslouží si individuální přístup!