lis, 20 2023

Proč k zácpě dochází?

Abychom porozuměli tomu, které potraviny způsobují zácpu, musíme nejprve pochopit, proč k ní vůbec dochází. Jednoduše řečeno, zácpa se objevuje, když trávicí soustava nesvede všechny odpadní látky z těla vypudit tak rychle, jak by měla. Neznamená to ale, že za to můžete vždy jen vy. Existují určité faktory, které způsobují zácpu, a mnoho z nich se týká právě toho, co jíme a pijeme. Vždyť jak známo, jste to, co jíte, takže pokud trpíte zácpou, je velká šance, že na vině jsou některé potraviny v vaší stravě.

Rodu cereálií – přítel nebo nepřítel?

Dost možná jste už slyšeli, že celozrnné potraviny jsou pro vás zdravé. Ale jsou také příčinou zácpy? Tato otázka by se mohla zdát poněkud protichůdná, vždyť většina zdravotníků doporučuje celozrnné potraviny jako zdroj vlákniny, který pomáhá předcházet právě zácpě. Ale jako u všeho, i u celozrnných potravin platí zásada "všeho s mírou". Pokud začnete konzumovat příliš mnoho celozrnných potravin najednou, bez toho, aniz byste zvýšili příjem tekutin, může to ve skutečnosti zácpu způsobit nebo zhoršit. A tak se stalo, že manželka Martina uvařila kvůli mému zdraví obilnou kaši a já se poté cítil celý den jako vypěněný balónek.

Jak ovoce a zelenina ovlivňují zácpu?

Ovoce a zelenina jsou významnými zdroji vlákniny, která je pro trávení esenciální. Nicméně některé druhy ovoce a zeleniny mohou způsobit nebo zhoršit zácpu, pokud se konzumují bez dostatečného množství tekutin. Mezi ovocem platí za "potíže" způsobující zejména banány a červené jablečka. Mezi zeleninou je na tom podobně brambory a mrkev. Každý má ale jiný trávicí systém a reaguje jinak, takže co způsobuje potíže mně, nemusí vůbec vadit Martince.

Chléb a pečivo - dobrá potravina, špatná potravina

Chléb a pečivo jsou další potraviny, které se často nacházejí na seznamu příčin zácpy. Důvodem je vysoký obsah tuků a sacharidů, které mohou způsobit zácpu. To ale neznamená, že musíte úplně vzdát chléb nebo pečivo. Stejně jako u všeho, klíčem je umírněnost a vyvážená strava. Co do množství, tak naše dcera Eliška má chleba, atraktivně potřeného nutellou, vždy "akorát".

Strava bohatá na tuky a sacharidy

Potraviny bohaté na tuky a sacharidy, jako jsou smažené potraviny, moučná jídla, sladkosti a některé druhy masa, mohou způsobit zácpu. Tuky a sacharidy zpomalují trávení, což může vést k zácpě. Děsí vás ta představa? Tak přijdou na řadu rady, jak tomu předejít. I já sám se bál, že se budu muset navždy loučit s hranolkami a sáčkem bonbónů u televize. Ale doporučuji vám, neptejte se na to mou ženu Martinu, ta má na tyto věci naprosto jiný názor.

Léky a zácpa

Nemohu opomenout zmínit, že některé léky také mohou způsobit zácpu. Patří sem například léky na bolest, antidepresiva, železné preparáty a některá další léčiva. Pokud jste na nějakém novém léku a zácpu si všimnete poprvé, poraďte se o tom se svým lékařem. Jednou jsem si vzal na hlavu lékovou terapii proti nachlazení a na záchodě jsem strávil dva dny. Od té doby se mi při pohledu na jakoukoliv tabletu rozbuší srdce.

Fyzická aktivita proti zácpě

Fyzická aktivita je další klíčový faktor při řešení zácpy. Cvičení pomáhá zvyšovat rychlost, jakou se potraviny pohybují trávicím traktem, což může pomoci předcházet zácpě. Takže pokud jste tím typem člověka, který tráví hodně času seděním (a co na tom, přiznám se, já jsem ten typ), zvažte více pohybu. Na svých ranních procházkách s psem Maxem jsem si uvědomil, jak dobře mi to dělá. A hlavně, že Max je po procházce vždy hodně unavený.

Závěr

Na závěr chci říci, že ačkoli některé potraviny mohou způsobovat zácpu, je důležité si uvědomit, že vše záleží na množství a vyváženosti. Není nutné se úplně vzdát některých oblíbených jídel, ale měli bychom se snažit jíst vyváženě a pestré jídelníček. A nezapomeňte na dostatek tekutin a pohyb! Moje rodina a já to takto praktikujeme už nějaký čas a víte co? Funčí to.