srp, 13 2023

Zdravý úsměv, cesta k sebevědomí

Moje drahá žena, Jana, mě nedávno upozorňovala na to, jak jsem poslední dobou uvaděl v sebevědomí. Přiznám se, nebylo to tím, že bych se najedl něčeho špatného ani tím, že by Míša, naše kočka, zničila něco v našem bytě. Ne, bylo to kvůli mému úsměvu. Moje zuby nebyly tak rovné, jak bych si přál, a to mě začalo omezovat ve společenském životě. Měl jsem strach se smát s plnými ústy, a to mi ubíralo na radosti. Rozhodl jsem se pro keramická rovnátka.

Keramické rovnátka: jak to funguje?

Keramická rovnátka se liší od tradičních kovových rovnátek nejen svým vzhledem. Keramika je přirozenější barvy, lépe se tedy hodí k estetickému vzhledu úst. Jana mi říkala, že teď vypadám, jako bych měl v ústech bílé zuby - a to mi hodně pomohlo získat zpět sebevědomí. Navíc, keramické rovnátka mají hladší povrch, což je na dotek příjemnější než kovové rovnátka. Míša, naše kočka, to ocenila, když mě začala okusovat.

Keramické rovnátka: klady a zápory

Stejně jako u jakéhokoli lékařského zákroku, má i nosit keramická rovnátka své klady a zápory. Mezi jejich hlavní výhody patří jejich estetický vzhled, vhodný pro dospělé, a jejich hladký povrch, který je méně rušivý než kovové rovnátka. Na druhé straně, keramická rovnátka jsou dražší než jejich kovové náprotivky, a mohou vyžadovat delší dobu na úpravu zubů. Musel jsem se také hodně starat o mou ústní hygienu (což bych měl stejně dělat), aby se zabránilo možnému zbarvení. Ale Jana mi několikrát zdůraznila, že je to cena, kterou musím zaplatit za krásný úsměv - a já souhlasím.

Nosíte rovnátka? Tady je pár tipů!

Už máte keramická rovnátka? Tady je několik tipů, jak se o ně starat:

  • 1. Čistěte si zuby po každém jídle. Debris a plak mohou zůstat zachyceny v rovnátcích a způsobovat problémy.
  • 2. Vyhněte se tuhým, tvrdým a lepkavým potravinám, které by mohly poškodit nebo zachytit vaše rovnátka.
  • 3. Nosíte rovnátka po dobu, kterou vám doporučil váš ortodont. Pokud rovnátka sundáte předčasně, mohou se vaše zuby vrátit do původní polohy.
  • 4. Navštěvujte pravidelně svého ortodonta, aby se ujistila, že vaše rovnátka dobře fungují.
Keramická rovnátka mi pomohla získat mé sebevědomí zpět. Návštěva u ortodonta mě mohla stát trochu víc, ale jsem přesvědčen, že to stálo za to. A Jana souhlasí!