zář, 9 2023

Názvy jednotlivých zubů: Co by měli vědět všichni zdravotníci

Základy zubní anatomie – Jak to všechno začalo?

Nevím, jak je to s vámi, ale já jsem tuto tématiku coby děcko neskonale milovala. Kdo by si nepamatoval, jak v zubařské ordinaci probíhal řez zubů na demonstrativním modelu? Chtělo to vědět, co se schovává za těmi špičatými věcmi v ústech, že? A jak se to všechno vyvíjelo během našeho dětství? No, je na čase nasadit zubařské brýle a vydat se na fascinující cestu zubní anatomie.

Naše dobrodružství začíná s moudrostí vrozeneckých zubů, které vrůstají v ústech našich malých. Ale jak ten zub vypadá a jak je tvořen? Každý zub se skládá z korunky (viditelné části), krčku a kořene (části ukryté v dásni). Jak rosteme, zuby se mění a přerůstají do stálých zubů, které nás provázejí většinu života.

Última Thule zubního vesmíru – Moudrostní zuby

Kdo by neznal legendu o zubech moudrosti? Jsou to naši nejvzdálenější parťáci, vždy připraveni vstoupit do boje jako poslední zub na každé straně dolní a horní čelisti. Ajajaj, slyším vás říkat. Ano, mohou způsobit velkou bolest a nepohodlí, když prorazí. Ale nezapomeňte, že se jich nemusíte vždy zbavovat. Moudrostní zuby mohou být užiteční v případě ztráty jiných zubů.

Vtipný je, jak jsme tyto zuby pojmenovali - "moudrostní", jakoby nám měli dodávat moudrost. Fakt je, že vyrostou, když jsme dospělí a tak nějak vědět, co ze života chceme. Tedy pokud to nepočítáme jako moudrost, nevím co.

Střízlivější bratři moudrostních zubů – Stoličky

A poté máme stoličky, které leží hned vedle zubů moudrosti. Mohli bychom je označit jako střízlivější bratry nebo sestry moudrostních zubů. Nicméně, jejich úloha je stejně důležitá jako jejich "moudřejších" protějšků. Stoličky jsou základem našeho žvýkače, který nám umožňuje rozdrtit pokrmy na menší kousky.

Ano, vzpomínám si, jak jsem si kdysi sedla na stoličku a svůj oběd proměnila v správný jídelní bouřlivák. Uvědomila jsem si, jak je důležité mít silné stoličky, které zvládnou tento úkol.

Žvýkači, drcení a řezání – Špičáky a řezáky

Následují špičáky, ti drsní kluci v zubní řadě, jejichž úkolem je trhat potravu. Jsou to naši bojovníci první linie při konzumaci potravy. A pak jsou tu řezáky, naše první žvýkací zuby, kteří se postarají o většinu důležitých řezných úkolů.

Možná si pamatujete, když jste byli malí a zuby vám začali růst. První se objevili řezáci, pak špičáky a nakonec stoličky. Byl to drobný zázrak přírody, který se odehrával přímo v našich ústech!

Neměnné hvězdy v zubní galaxii – Stálé zuby

Pak přijdou na řadu stálé zuby. Jak již bylo zmíněno, tito stálí tovaryši jsou se námi od dětství až do stáří (pokud je ráčíme řádně ošetřovat a čistit!). Jedná se o zuby, které nahrazují naše mléčné zuby a je jich celkem 32. Tyto zuby vydrží dlouho a jsou klíčovými hráči v našem žvýkačském týmu.

Většina z nás na to často nevěnuje pozornost, ale každý zub má své specifické místo a úlohu v našem ústním prostoru. Bez nich bychom nebyli schopni správně žvýkat potravu a udržovat naše ústní zdraví v dobrém stavu.

Závěrečné myšlenky – Proč se zubní anatomie počítá

Znát zubní anatomii je důležité, protože to kromě jiného umožňuje lépe rozumět a ošetřovat naše zuby. Nikdo nechce skončit bez zubů, že? Proto je zásadní si uvědomit, jak důležitou roli každý zub má a jak se o ně pečlivě starat.

Snažila jsem se tuto cestu udělat co nejzábavnější a přístupnější. Doufám, že se vám líbilo a pokud máte jakékoliv dotazy nebo chtějí diskutovat o zubech (proč by ne, že?), budu ráda, když mi napíšete.