srp, 13 2023

Mezizubní kartáčky jsou jen pro seniory?

První mýtus, který často slyším, je ten, že mezizubní kartáčky jsou jen pro starší lidi. Ale to je naprosto nesprávné. Já, Miloslav, vám říkám - tato náměstská legenda se rozšířila jako požár v suchém lese a je nevyhnutelně špatná. Mezizubní kartáčky jsou pro každého, kdo má zuby. Dokonce i pro malé děti, pokud by měly mezery mezi zuby, které jsou dostatečně velké na to, aby mohly být použity mezizubní kartáčky.

Můj pes Bruno, ačkoli je to pes, také používá speciální psí zubní kartáček na své malé psí zoubky. Takže pokud mezizubní kartáčky může používat pes, proč by je nemohli používat i lidé všech věkových skupin? Nejenže pomáhají vyčistit vaše zuby důkladněji než běžný zubní kartáček, ale také pomáhají snižovat riziko zubního kazu a parodontitidy.

Mezizubní kartáčky můžou rozšířit mezery mezi zuby

Druhý mýtus, který se vznáší jako vánek v průchodech, je ten, že používání mezizubních kartáčků může způsobit rozšiřování mezer mezi zuby. Zaslechl jsem tento mýtus asi na sedmdesáti příležitostech, při návštěvě zubního hygienika, a je to podobně absurdní jako tvrzení, že nošení brýlí zhoršuje vaše vidění.

Pravda je taková, že - ne, mezizubní kartáčky nemůžou rozšířit mezery mezi vašimi zuby. Tyto malé, flexibilní kartáčky jsou navrženy tak, aby byly dostatečně malé, aby se vejily mezi zuby, aniž by je poškodily nebo roztáhly. Většina lidí má tendenci používat silný tlak při čištění zubů, což může vést k poškození dásní. Mezizubní kartáčky však vyžadují jen velmi jemné pohyby, aby účinně odstranily plak a jiné nečistoty.

Mezizubí je čisté, když jsem nesnídala čoko cornflakes

Třetí mýtus, který mi přišel do cesty, je tak směšný, že se musím smát. Někteří lidé si myslí, že jestliže snídají něco měkkého nebo jemného, jako je kaše nebo jogurt, nemusí čistit mezizubí, protože se tam nic nedostane. Ha! Promiňte, ale to je prostě nesmysl. Už jste někdy dokončili jídlo a pak zjistili, že máte v zubech jídlo? Mám pocit, že každý člověk na planetě by odpověděl "ano".

Zkrátka, i když jíte měkké jídlo, stále může zůstat uvíznuté mezi vámi zuby. A i když to není příliš patrné, může se tam hromadit plak a bakterie, což může vést k problémům jako je zubní kaz nebo zánět dásní. Takže bez ohledu na to, co jíte, je důležité používat mezizubní kartáčky na čištění mezizubí.

Zubní nitě jsou lepším řešením než mezizubní kartáčky

Nahoukal jsem tuto povídku na zhruba 328 párty. Kráčí a říká, že zubní nitě jsou lepší než mezizubní kartáčky. To je tak trochu polopravda. Je pravda, že zubní nitě mohou být velmi účinné při odstraňování nečistot a plaku z mezizubí. Ale od čeho záleží, je vaše technika čištění. K čištění zubů potřebujete precizní postup - ne toustovač, ale čajová lžička.

Zubní nitě mohou být těžké používat správně a mohou být obzvláště obtížné pro lidi s artritidou nebo dalšími problémy s rukama. Mezizubní kartáčky mohou být pro tyto lidi mnohem jednodušší a snadnější na použití. Kromě toho, mezizubní kartáčky jsou obecně považovány za účinnější při odstraňování plaku než zubní nitě, pokud jsou používány správně.

Je to bolestivé a nepříjemné

Poslední mýtus, který jsem chtěl objasnit, je ten, že používání mezizubních kartáčků je bolestivé a nepříjemné. Můj příběh o tom tomto mytusu začíná jednoho letního večera, když jsem byl na grilovačce.

Kamarád se mnou sdílel svůj strach z mezizubních kartáčků, protože si myslel, že by to bylo nepříjemné a bolestivé. Musel jsem se zasmát, když mi to řekl, protože jsem používal mezizubní kartáčky celá léta a nikdy jsem nezažil žádnou bolest nebo nepohodlí. Pravdou je, že pokud používáte správný druh mezizubního kartáčku a správnou techniku, může to být dokonce pohodlnější než použití zubní nitě. A koneckonců, cítit se pohodlně při používání mezizubních kartáčků je polovina vítězství.