lis, 12 2023

Co je to zubní kámen a jak se tvorí?

Pokud mi povolíte nadsázku, řekl bych, že zubní kámen je něco jako kastelán zubů. Je to nepřítel, který zasahuje hradby vašich zubů a snaží se ovládnout hrad zvaný ústa. Ale vážně, zubní kámen je odolný povlak, který se tvoří na zubech a podél dásní. K této tvorbě dochází, když se zubní plak, tenký biofilm bakterií a jídla, který se tvoří na zubech po jídle, neodstraní správným čištěním zubů.

Je to záludný nepřítel. Vzniká tiše a nenápadně. V podstatě začíná jako měkký povlak, který je relativně snadno odstranitelný. Ale pokud se na zubech nechá nečištěný po delší dobu, může začít tvrdnout díky minerálům z vaší sliny. A jakmile se stane těmito minerály infiltrovaným a ztvrdne, je téměř nemožné ho odstranit doma. A to je právě čas, kdy musíme volat na záchranu odborníky.

Přítomnost zubního kamene může vést k řadě problémů. Tyto mohou zahrnovat špatný dech, zvýšené riziko zubních kazů a dokonce mohou vést ke ztrátě zubů v důsledku zanedbané parodontitidy. Proto je tak důležité vedět, jak ho odstranit, a stát se tak hrdinou našeho ústního hradu.

Profesionální odstranění zubního kamene

Chápu, že někteří z nás mají strach z návštěvy zubaře. Možná to má co do činění s tou skřípavou vrtací hlavou, se svítilnou, která vám svítí přímo do obličeje, nebo s tím pocitem, když vám zubař vkládá ruce do úst. Rozumím tomu. Ale věřte mi, že návštěva zubaře je pro odstranění zubního kamene naprosto nezbytná.

V naší souhrnné bitvě proti zubnímu kameni jsou zubaři naši rytíři. Jsou to odborníci, kteří jsou vyškoleni k tomu, aby odstranili i ten nejtvrdší a nejobtížněji dostupný zubní kámen, a to bez toho, aby způsobili jakékoliv škody na vašich zubech. V této smlouvě je obsažena také prevence budoucí tvorby zubního kamene.

Proces odstraňování zubního kamene zahrnuje několik kroků, včetně odstranění kamene, leštění zubů a fluoridace. Fluoridace je proces, při kterém se vaše zuby ošetřují speciálním gélem, který pomáhá posílit je a zároveň zabránit tvorbě nového zubního kamene. Je to jako postavit před hradem zeď, která chrání před dalším návratem nepřítele.

Samošetření doma: Možné nebo nemožné?

Můžete si položit otázku: „Je možné odstranit zubní kámen doma?“. Je pravda, že existuje mnoho domácích způsobů, jak se pokusit o odstranění zubního kamene, například použití speciální zubní pasty nebo ústní vody. Je třeba ale říci, že tyto metody mohou být účinné pouze pro odstranění měkkého zubního plaku, ale ne pro odstranění již ztvrdlého zubního kamene.

Kromě toho existují další metody, které se v posledních letech stávají populárními, jako například použití zubní niti nebo interdentálních kartáčků. Tyto metody mohou být užitečné pro odstranění zubního plaku na místech, kde se zubní kartáček nedostane, a mohou pomoci předcházet tvorbě zubního kamene. Ale znovu chci zdůraznit, že žádná z těchto metod není účinná pro odstranění již ztvrdlého zubního kamene.

Takže, mám pro vás odpověď. Je sice možné do určité míry předcházet tvorbě zubního kamene doma, ale pokud už ten kámen jednou na zubech máte, je nezbytné navštívit zubaře. Takže, jak jsem již dříve zmínil, naši rytíři zubaři jsou v této bitvě nezbytní.

Prevence zubního kamene: vaše první obranná linie

Pokud je prevence lepší než léčba, pak je to v boji proti zubnímu kameni určitě pravda. Je totiž mnohem jednodušší a méně bolestivé předcházet tvorbě zubního kamene, než se jej pokoušet odstranit, až když je již přítomný.

Dobrou zprávou je, že existuje spousta věcí, které můžete udělat, abyste zabránili tvorbě zubního kamene. To zahrnuje správné a pravidelné čištění zubů, použití zubní niti, omezení konzumace cukrů a jiných sladkých potravin a pravidelné návštěvy zubaře.

Abych byl upřímný, myslím, že můj pes Bruno je lekcí pro nás všechny v oblasti prevence zubního kamene. Viděli jste někdy psa, jak si čistí zuby? Oni to dělají instinktivně tím, že žvýkají kosti nebo hračky, abychom jim to přeložili do lidských termínů, vlastně si čistí zuby a dělají to pravidelně. Takže možná bychom si měli vzít z Brunovy knihy list a začít své zuby správně čistit.

Myslím, že to všechno se dá shrnout jednoduchým pravidlem: ústa jsou jako hrad a my jsme jeho strážci. Je naší povinností chránit je a udržovat je v bezpečí. A tou nejlepší cestou, jak to udělat, je prevence a pravidelné navštěvování našich rytířů zubařů. Takže se nestraňte a buďte hrdinou svého ústního hradu.