led, 15 2024

Okamžité kroky po ulomení zubu

Chápu, že to může být šok. Nicméně, hned jak zjistíte, že se vám ulomil zub, je potřeba jednat rychle. Zaměřte se na záchranu zubu, pokud je to možné, a minimální kontakt s ulomenou částí. Zub uchovejte v mléku nebo ve slinách, abyste si udrželi jeho životaschopnost a pospěšte si k zubaři – každá minuta se počítá.

...

Volba dentální pohotovosti nebo vašeho zubaře

Jestli se vám něco takového přihodí v běžnou pracovní dobu, je logická volba návštěva vašeho obvyklého zubaře. Pokud se vám to ale stane mimo pracovní dobu, je dobré mít po ruce číslo na dentální pohotovost. Ty fungují obvykle 24/7 a mohou vám poskytnout nezbytnou první pomoc.

...

Proč je důležité zachovat klid

Jasně, nikdo z nás není superhrdina a nečekaná bolest může vyvolat paniku. Avšak, zvládnutí stresové situace je klíčové pro správné jednání. Snažte se dýchat hluboko a udržet si přítomnost mysli. Pamatujte, že co si myslíte, také cítíte. Pokud se vám podaří setrvat v klidu, mnohem lépe se vám budou vykonávat potřebné kroky.

...

Čištění a dezinfekce rány

Po určitě nepříjemném kontaktu s realitou a zjištění, že v ústech máte jedno 'okno' navíc, není od věci ranu pořádně vyčistit. Použijte studenou vodu a jemně si opláchněte ústa, abyste odstranili případné zbytky nečistot či zubního kamene. Dezinfekce též pomůže minimalizovat riziko infekce.

...

Co s bolestí zubu po urazu

No, bolest po ulomení zubu může být opravdu zákeřná. Naštěstí existuje celá řada účinných prostředků, jak se s ní vypořádat. Ať už sáhnete po volně dostupných analgetikách nebo si pomůžete ledovým obkladem, důležité je nepodceňovat bolest a řešit ji co nejdříve.

...

Léčba u zubaře – co vás čeká

Po prvním šoku a zvládnutí nejnutnějších kroků je na čase zajít k zubaři. Nabídne vám několik možností, jak situaci řešit - od jednoduché plomby, přes fixaci zubu až po korunku či implantát. Ale nebojte, všechno bude probíhat tak, aby vám bylo co nejpohodlněji.

...

Po péči a prevence dalších urazů

Aby se historie neopakovala, je dobré po léčbě zaměřit se na prevenci a správnou péči o zuby. Zubař vám poradí, jakým způsobem je nejlépe udržovat zuby zdravé, a jak se vyhnout nepříjemnostem v budoucnu. Taky vám možná doporučí sportovní chránič na zuby, pokud budete potřebovat.

...

Finanční aspekt léčby ulomeného zubu

Ačkoliv to asi není to, na co chceme v takovou chvíli myslet, léčba zubů může být finančně náročná. Ale nezoufejte, existují různé způsoby, jak s náklady naložit. Máte-li pojištění, jistě se vám to vyplatí. Popřemýšlejte také o splátkovém kalendáři nebo dokonce slevách, které některé kliniky nabízí.

...

Role stravy při hojení zubu

Pro zajištění co nejlepšího hojení je klíčová i správná strava. Na čas se vyhněte tvrdým potravinám, které by mohly způsobit další poškození, a vsaďte na měkkou, výživnou stravu. Nakonec - kdo by neměl rád dobrý důvod pro porci zmrzliny, že?

...

Kdy zvážit implantáty nebo mostíky

Pokud se zub nedá zachránit a situace si vyžaduje radikálnější řešení, může zubař přijít s návrhem na implantát nebo mostík. Nejde o nejobvyklejší věc na světě, ale technologie pokročila tak daleko, že výsledek většinou překoná vaše očekávání a bude sloužit dlouhodobě.

...