zář, 18 2023

Co jsou to tetracyklinové zuby?

Tetracyklinové zuby - pro někoho je to možná poprvé, co slyší tento pojem, zatímco pro jiné může toto slovní spojení rozpoutat prudký tok vzpomínek na dětské léky, specifické zbarvení zubů a bohužel, také na zoubky vydávající se na dobrodružství mimo ústa. No dobrá, teď už vážně. Tak co vlastně jsou ty tetracyklinové zuby? Jedná se o zubní dyschromii, která má své kořeny v používání antibiotik z rodiny tetracyklinů v dětství. Tetracyklin se ve zdech váže na vápník a vytváří tak často po letech stálé, hluboko se vryvající pigmentace, které lze charakterizovat jako hnědé nebo žluté skvrny. A vítejte v mém světě!

První krok je uvědomění si, že máte problém

Já, Tereza, jsem se s tímto problémem poprvé setkala ve svých 15 letech, když mi zubař pověděl, že moje zuby mají specifickou barvu kvůli antibiotikům, která mi byla podána v dětství. Bylo to skutečně překvapivé a zpočátku i zdrcující zjištění. Ale jak se říká, "kdo chce psa bít, hůl si najde", a tak jsem se rozhodla přijmout tento svůj "nedostatek" jako něco, co mě dělá unikátní, a zároveň mě motivuje k hledání řešení tohoto problému. A věřte mi, i když se tato cesta nemusí zdát lehká, je tu spousta možností, jak lze „tetracyklinový úsměv“ esteticky zlepšit.

Možnosti bělení zubů

Existují různé metody bělení zubů - od domácích přípravků po profesionální zákroky u zubaře. Každá z nich má své výhody a nevýhody, a je důležité si uvědomit, že bělení nemusí vždy přinést kýžené výsledky, obzvlášť pokud máte tetracyklinové zuby. Toto jsem se dozvěděla na sobě. Když jsem poprvé zkusila bělit zuby doma, očekávala jsem okamžitě bílé oční strniště. Můžete hádat, jak velký byl můj šok, když jsem zjistila, že se nic vehementně nezměnilo! Moje tetracyklinové zuby se mi smály do tváře a já jsem se začala ptát, jestli existuje nějaké řešení, které mi pomůže.

Zubní korunky a lustry

Moje další zastávka na cestě za bílým úsměvem byly zubní korunky a lustry. Ty jsou navrhovány tak, aby napodobovaly skutečné zuby, a mohou zakrýt nežádoucí skvrny a nepřirozenou barvu zubů. Kromě toho mohou také změnit tvar a velikost zubů - což vede k tomu, že si můžete téměř „vytvořit“ svůj nový úsměv. Já jsem se rozhodla pro lustry a musím říct, že se mi zúročila veškerá trpělivost a veškeré finance, které jsem do toho vložila. Můj úsměv se změnil tak radikálně, že jsem získala nové sebevědomí a začala jsem se cítit opravdu dobře na svých tetracyklinových zubech.

Přírodní metody

Pokud se vám nechce sáhnout po tak zásadních a nákladných metodách, jako jsou zubní korunky nebo lustry, nezoufejte! Existují i přírodní metody, které mohou pomoci zlepšit vzhled tetracyklinových zubů. Mezi ně patří například konzumace potravin, které pomáhají bělit zuby, jako jsou jablka nebo jahody, a samozřejmě pravidelné a správné čištění zubů. Já sama jsem nějakou dobu zkoušela tyto metody a musím říct, že ačkoli nepřinesly tak radikální změnu, jako lustry, určitě jsem viděla jisté zlepšení.

Prevence je nejlepší lékařství

Jako matka dvou dětí můžu potvrdit, že prevence je skutečně nejlepším lékem. I když je velmi obtížné zabránit vzniku tetracyklinových zubů, pokud toto antibiotikum bylo podáno v dětství, je důležité neustále zdůrazňovat dětem význam ústní hygieny a pravidelných kontrol u zubaře. Navíc, pokud máte možnost volby, snažte se vyhnout podávání tetracyklinových antibiotik dětem mladším 12 let - tedy v období, kdy je zubní sklovina nejvíce náchylná k tomuto zbarvení. Pamatujte, že zubní sklovinu, která už jednou byla poškozena tetracykliny, už nelze regenerovat.

Jsem připravena na svůj nový úsměv

Na závěr bych chtěla poděkovat všem, kdo mě podpořili na mé cestě za získáním nového, bílého úsměvu. Díky mému úžasnému zubaři, mé rodině a přátelům, ale také všem vám, kteří jste mě inspirovali svými příběhy a radami. Jsem připravena na svůj nový úsměv a těším se na to, až ho ukážu světu. Ale nezpomínejme také na to, že krása nepochází jen z bílého úsměvu, ale zejména ze štěstí a lásky, kterou dáváme lidem okolo sebe.

Přijměte svůj jedinečný úsměv

Poslední, ale podle mě nejdůležitější rada, kterou bych vám chtěla dát, je přijmout svůj jedinečný úsměv takový, jaký je. Každý z nás je unikátní a každý úsměv má své kouzlo, i ten tetracyklinový. Nemůže nikdo jiný říkat, že má "antibiotický úsměv" jako ty! Tak nezapomeňte na svou jedinečnost a oslavujte ji. Věřte mi, zubní lustry nebo bílé zuby neudělají z vás lepšího člověka. Jste už teď úžasní tak, jací jste.