zář, 17 2023

Základy péče o chrup

Ahoj, tady Miloslav a dnes budeme mluvit o něčem, co mezi námi muži občas odpluje na vedlejší kolej. Přímo o péči o chrup. A ne, nejde jenom o ty dvě minuty čistění ráno a večer. Osobně mám psa Bruno a čistím mu zuby každý den. To je totiž jeden z předpokladů dlouhého a zdravého života našich čtyřnohých kamarádů. Ale vězte, že pořádná péče o chrup je důležitá i pro nás, dvounohé.

Odlišnosti a podobnosti v péči o člověka a psa

Možná by většina lidí řekla, že péče o chrup je pro lidi a psy stejná. No, není to úplně pravda. Lidé by měli čistit zuby nejméně dvakrát denně, zatímco psi potřebují čistit jen jednou. A když jde o pastu, nezapomínejte, že jsou různé pro lidi a psy. Psi totiž nesmí používat pastu, kterou používáme my lidé, protože některé látky v ní jsou pro ně škodlivé. Ale máme tady jednu skvělou věc - kartáčky na zuby! Jsou stejné, takže si můžete vybrat stejné pro vás a vašeho psího přítele. A jestli se ptáte, proč Bruno má tak bílé zuby, tak to je proto, že mu je čistím každý den!

Co můžeme udělat pro zdravý chrup

Nejdůležitější je pravidelné čištění. Samozřejmě, to už víme všichni, ale správné čištění zubů je trochu víc než jen "šust-šust kartáčkem a je to". Podívejte se, jak drhnu Brunovu tlamu. Je důležité si pamatovat, že správné čištění zubů znamená kartáčkování nejen na vrcholu, ale také mezi zuby a podél linie dásní, což mnoho lidí vynechává. A nezapomínejte na jazyk! Tam se totiž také množí bakterie.

Návštěva zubaře – přítel nebo nepřítel?

Kdo z vás má rád zubaře? Já rozhodně ne! Ale jsou to profesionálové ve svém oboru a dobře vědí, co dělají. Zubař by měl být naším přítelem, a ne strašákem. Proč? Protože pokud ho budeme pravidelně navštěvovat, může nám předcházet mnohé problémy. A nejen nám, ale i našemu pejskovi. Bruno pravidelně chodí na kontroly a čištění zubů, které doma nezvládneme, a je to z něj šťastný pejsek s bílým úsměvem.

Něco navíc pro zdravé zuby a dásně

Existují také různé přípravky na ústní hygienu, které nám mohou pomoci udržet náš chrup zdravý. Fluoridové ústní vody, zubní nitě, mezizubní kartáčky, ústní spreje - to vše je důležité při udržování zdravých zubů a dásní. Bruno může potvrdit - používáme pro něj zvlášť navržené pejskové kartáčky a zubní pastu, a funguje to!

Strava hraje klíčovou roli

Možná vás to překvapí, ale strava hraje klíčovou roli i v péči o zuby a dásně. Jak pro lidi, tak i pro psy. Sledování stravy je také důležité pro zdravý chrup. Ovoce a zelenina jsou skvělé pro čistění zubů a dásní, stejně jako pro náš celkový zdravotní stav. A zdravé tlamy našich pejsků ocení i kousky masa a kostí - to jim pomáhá v přirozené péči o zuby.

Mýty a pravdy o péči o chrup

Při péči o chrup existuje mnoho mýtů. Například, že si zuby můžeme vyčistit jen jablkem. To sice může částečně pomoci, ale rozhodně to není stejné jako pořádné čištění zubů kartáčkem a pastou. Mimochodem, Bruno má rád jablka, ale po tom, co mu je dám, si mu vždy vyčistím zuby. Také existuje mýtus, že psi nemusí chodit k zubaři. Ale jak už jsem řekl, je důležité, aby pejskové zuby kontrolovali profesionálové.

Mám pro vás jeden bonusový tip na závěr. Připadná vám to možná jako malichernost, ale změna zubního kartáčku každé 3 měsíce je nesmírně důležitá. Starý a opotřebovaný kartáček nemá tu stejnou efektivitu jako nový. Bruno by vám to potvrdil, kdyby uměl mluvit.

Tak a to je vše, co jsem chtěl říct o péči o chrup. Je důležité si uvědomit, že péče o naše zuby je stejně důležitá jako péče o naše tělo. A nudnost to rozhodně není. Máme vždy co zlepšovat a učit se nové věci. Takže se nebojte experimentovat a testovat, co funguje nejlépe pro vás a vašeho čtyřnohého přítele. Mně a Brunovi to rozhodně funguje!